Opublikowany przez: ULA Źródło artykułu: szkolny sklepik, odżywianie dziecka, zęby, pruchnica 2013-06-28 09:57:43
Nawet, jeśli dziecko nie uszkodzi sobie zęba lub dziąsła jedząc snacka, chipsa lub precelka, na zębach pozostaje groźny dla szkliwa nalot, który powinien być natychmiast usunięty pastą i szczotką do zębów. Niestety u dzieci zalega on przez wiele godzin zajęć lekcyjnych. W efekcie spada dziecku poziom pH w ustach i rozwija się próchnica.
Ale niebezpieczne są również niepozorne, kolorowe żelki. Żując je przez ponad 5 minut dziecko zaciska mocno szczękę i zęby muszą opierać się ogromnym siłom działającym w jamie ustnej. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci mających jeszcze zęby mleczne lub u dzieci, którym wyżynają się zęby stałe.
Oczywiście słodycze i twarde przekąski są najczęstszym powodem problemów z zębami. Nie możemy jednak bagatelizować także innego, większego problemu, jakim jest brak higieny jamy ustnej w czasie lekcji. Ponad 8-godzinna przerwa w szczotkowaniu sprawia, że nawet zdrowe soki owocowe, jogurty, owoce, mleko czy warzywa mogą być przyczyną próchnicy. Każdy z tych produktów sprawia, że na zębach pojawia się nalot. Pamiętajmy, że owoce również zawierają cukry. Plus jest taki, że wiele z tych produktów, dostarcza organizmowi potrzebny wapń, który wzmacnia zęby.
Zdaniem dentystów, sytuacja poprawiłaby się gdyby do szkół wróciły przerwy, podczas, których uczono mycia zębów. Wspólne szczotkowanie zębów pamięta dziś aż 78 proc. rodziców. O tym, że taka praktyka obecna jest jeszcze dziś w szkołach, przekonanych jest jedynie 5 proc. Dzieci zawsze będą podjadały w przerwach. Pamiętajmy także o śniadaniu, które sami dziecku pakujemy. Bez względu na skład menu, dziecko powinno myć zęby po każdym posiłku. Tak też jest w USA, gdzie nikogo nie dziwi, szczoteczka do zębów zapakowana razem ze śniadaniem. W Polsce to niestety wciąż rzadkość…
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mariola1811 2013.07.12 09:21
Szkolne sklepiki powinny mieć więcej zdrowej żywności - ale to zdanie rodziców. Niezdrowe przekąski kuszą i są kupowane, dają zysk - a to w sklepikach jest najważniejsze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.