Opublikowany przez: ULA Źródło artykułu: szkolny sklepik, odżywianie dziecka, zęby, pruchnica 2013-06-28 09:57:43
Część rodziców przyznaje, że ma świadomość, że ich dziecko w szkole najczęściej korzysta z chipsów i słodyczy. Tymczasem lekarze alarmują, że śmieciowa dieta jest powodem stale rosnącej liczby otyłych dzieci. Do tego apelu coraz częściej przyłączają się dentyści. Okazuje się, bowiem, że dieta szkolna, składająca się z chipów, żelków, batonów, czekoladek i słodkich ciasteczek jest także przyczyną wysokiego wskaźnika próchnicy wśród najmłodszych, który wynosi aż 95 procent!
Jednocześnie praktycznie żadne dziecko nie zabiera do szkoły szczoteczki do zębów. Połowa dzieci myje zęby zaraz po powrocie ze szkoły. 40 procent dopiero przed snem. Zdaniem dentystów to zbyt rzadko, zważywszy na to, co w czasie pobytu w szkole jedzą dzieci. – Dziecko spędza w szkole często ponad 8 godzin, na każdej przerwie dokarmiając bakterie. W wielu przypadkach przerwa między myciem zębów wynosi ponad 12 godzin. Ten czas między kolejnym szczotkowaniem, dzieci wypełniają sobie chrupaniem twardych chipsów uszkadzających dziąsła, żuciem twardych cukierków i gum, piciem gazowanych i wysoko słodzonych napojów.
To wszystko, czym dziecko dokarmia próchnicę i uszkadza sobie zęby, zdaniem dentystów znajdujemy dziś w szkolnych sklepikach lub sklepach działających wokół szkół. Nawet, jeśli szkolny bufet oferuje zdrowe jedzenie, dziecko i tak znajdzie słodycze w kiosku pod szkołą lub sklepie. Największym problemem z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej dziecka jest rosnące spożycie chipsów, twardych cukierków i słodkich napojów.
I faktycznie, twardy chips o smaku papryki lub cebulki chrupany beztrosko w przerwie może być przyczyną uszkodzenia szkliwa, podrażnienia dziąseł, w skrajnych przypadkach złamania zęba. Groźne dla zębów są również cukry i skrobia znajdujące się w przekąsce. Zalegający na zębach cukier sprawia, że drobnoustroje przekształcają go w groźny dla szkliwa kwas...
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mariola1811 2013.07.12 09:21
Szkolne sklepiki powinny mieć więcej zdrowej żywności - ale to zdanie rodziców. Niezdrowe przekąski kuszą i są kupowane, dają zysk - a to w sklepikach jest najważniejsze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.