dzidziuśKategorie: Ciąża Liczba wpisów: 9, liczba wizyt: 79626 |
Nadesłane przez: wiolcia1208 dnia 24-06-2009 16:00
1-2 tydzień ciąży
Przez pierwsze dwa tygodnie po miesiączce jama macicy przygotowywuje się do przyjęcia zarodka, dochodzi do pogrubienia i lepszego ukrwienia endometrium - jest to warstwa wyścielająca jamę macicy.
3 tydzień ciąży
Około 14 dnia cyklu dochodzi do owulacji, w trakcie której komórka jajowa opuszcza jajnik i dostaje się do jajowodu. Może tam żyć do 48 godzin. W czasie współżycia miliony plemników dostaje się pochwy, część z nich przechodzi do jajowodu. Około 50-100 plemników otacza komórkę jajową, ale tylko jeden z nich najsilniejszy wnika do niej i dochodzi do zapłodnienia i powstaje zygota, która następnie przekształca się w zarodek.
4 tydzień ciąży
Zwykle w tym czasie kobieta nie wie jeszcze, że jest w ciąży mimo, że w jej organizmie zaczynają się duże zmiany.
Zarodek mający kształt kuli o średnicy mniejszej niż milimetr, przedostaje się do jamy macicy, tam się zagnieżdża, a następnie intensywnie dzieli się i różnicuje. Od tego momentu kobieta jest w ciąży. W tym czasie w jajniku w miejscu po komórce jajowej tworzy się ciałko żółte ciążowe, które będzie produkowało progesteron. Hormon ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży.
Nadesłane przez: wiolcia1208 dnia 24-06-2009 15:59
Kalendarz ciąży - Rozwój dziecka w życiu płodowym: Drugi miesiąc ciąży
5 tydzień ciąży
W tym czasie kobieta zaczyna podejrzewać, że jest w ciąży – miesiączka się spóźnia. Można wykonać test ciążowy, jeżeli jest dodatni warto spotkać się z ginekologiem, fachowa opieka lekarska od najwcześniejszego okresu ciąży gwarantuje prawidłowy rozwój płodu i szczęśliwe macierzyństwo. Najlepiej nie zażywać już wtedy żadnych leków, niestety w przypadku chorób przewlekłych nie jest to zawsze możliwe, dlatego wskazane są podczas całej ciąży regularne wizyty nie tylko u ginekologa, ale także u lekarza specjalisty. Największy i najbardziej niekorzystny wpływ na płód mają leki zażywane między 3, a 8 tygodniem ciąży. Mogą one powodować:
- poronienie
- wady anatomiczne płodu
- defekty metaboliczne, które mogą ujawnić się dopiero po pewnym czasie
Leki podawane w II i III trymestrze nie mają wpływu teratogennego (powodującego wady rozwojowe), mogą one jednak powodować zaburzenia w funkcjonowaniu już wykształconych narządów. Dokładne informacje znajdują się w dziale zdrowie kobiety – ciąża.
Zarodek składa się teraz z dwóch listków zarodkowych i zaczyna wytwarzać trzeci listek zarodkowy. Każdy z nich jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój innych narządów.
6 tydzień ciąży
Kobieta zaczyna odczuwać pierwsze objawy ciąży – nudności, wymioty czasami nie tylko poranne. Najlepiej jadać małe ilości pokarmu, ale często. Należy unikać potraw pikantnych, a także o silnym zapachu, który może spowodować nudności lub wymioty. Jednymi z objawów ciąży mogą być obrzęk, czy bolesne powiększenie piersi, kłopoty z oddawaniem stolca, częstsze oddawanie moczu, mimo że kobieta nie jest przeziębiona. Niektóre przyszłe mamy śpią dłużej, mają drzemki popołudniowe, a mimo to czują się zmęczone.
W tym czasie twoje dziecko, określane już jako płód, ma2-3 mm długości i wygląda jak mały rogalik. Można już wyróżnić główkę, pojawiają się zawiązki kończyn. Serduszko bije już od około 21 dnia życia – można je zobaczyć podczas przezpochwowego badania USG. Zaczyna kształtować się układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy. Od tego momentu zaczyna się bardzo intensywny wzrost i rozwój płodu. Nigdy później w czasie życia pozamacicznego nie będzie tak znacznego przyrostu równocześnie masy jak i długości ciała.
7 tydzień ciąży
Przyszła mama może już przybrać na wadze ok.1 kg, ale zdarza się, że kobiety chudną. Najczęstszą tego przyczyną są wymioty. Nie należy się tym martwić, tylko racjonalnie odżywiać, natomiast bezwzględnie nie wolno kobiecie się odchudzać w czasie całej ciąży. Jeżeli przyszła mama nie ma ochoty na pewne potrawy – niech ich nie je. Natomiast jeżeli pojawią się „zachcianki” może je spełniać. Wyjątek stanowią produkty niejadalne np. kora drzew, tynk ze ściany itp. Wtedy natychmiast powinno się to zgłosić lekarzowi, może to świadczyć o niedoborach jakiś składników mineralnych. Natomiast jeżeli mama ma ochotę na któryś z rzędu batonik, czy kolejną czekoladę w tym dniu, wtedy może lepiej zjeść jogurt, banana albo inny owoc? Przyrost masy ciała w prawidłowej ciąży to 10-14 kg lub 20% masy ciała przed ciążą. Jeżeli przytyje się więcej, nie będzie to miało wpływu na wagę dziecka, tylko odłoży się jako tkanka tłuszczowa.
Płód ma już 5-8 mm długości. Główka cały czas się powiększa. Zawiązki kończyn się wydłużają i dzielą na fragmenty, które później przekształcą się w ramiona, przedramiona, dłonie, uda, podudzia i stopy. Serduszko jest już w pełni ukształtowane i składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Rozwijają się płuca, jelita, trzustka.
8 tydzień ciąży
Zaczynają się problemy z cerą, skóra jest sucha, blada, wrażliwa, mogą pojawić się poszerzone naczyńka. Wszystkie te objawy są związane ze zmianami hormonalnymi i zwiększającą się objętością krwi w czasie ciąży. Dlatego też przyszła mama powinna stosować kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej, na dzień krem nawilżający, a na noc krem natłuszczający. Należy unikać kremów zawierających witaminę A, gdyż witamina ta ulega gromadzeniu w organizmie i może nastąpić jej przedawkowanie, które jest szkodliwe dla dziecka. Po porodzie skóra powinna wrócić do dawnej formy.
Dziecko ma 14-20 mm i waży około 0,1g. Zaczynają się tworzyć powieki, na razie zamknięte. Płód otacza się owodnią wypełnioną płynem owodniowym, będzie w nim przebywał do czasu narodzin. Płyn ten chroni przed urazami, wstrząsami
Nadesłane przez: wiolcia1208 dnia 24-06-2009 15:58
Etapy ciąży – 3 miesiąc ciąży
9 tydzień ciąży
Kobieta może mieć problemy ze snem, jest zmęczona, a mimo to sen nie przychodzi lub też budzi się w nocy i nie potrafi ponownie zasnąć. Niestety jest to normalne zjawisko. Trzeba jednak radzić sobie z tym problemem, pomoże w tym przestrzeganie pewnych reguł. Przed pójściem spać należy wywietrzyć sypialnię, kłaść się zawsze o tej samej porze, pół godziny przed snem można wypić szklankę ciepłego mleka. Wieczorem nie myśleć o problemach, kłopotach, ale o rzeczach przyjemnych. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży można ograniczyć nocne wstawanie do toalety, jeżeli zmniejszy się ilość wypijanych wieczorem płynów, w zamian za to należy wypić więcej po południu.
Od teraz dziecko zaczyna pobierać pokarm z krwi matki za pomocą struktur zwanych kosmkami. Dziecko zaczyna ruszać rączkami i nóżkami, lecz w standartowych aparatach USG nie można tych ruchów zaobserwować. Ma już paluszki u nóg, na razie połączone błoną. Pojawia się też szyja.
10 tydzień ciąży
U większości przyszłych mam włosy nabierają blasku, są miękkie, jedwabiste, lepiej się układają, wolniej się przetłuszczają, zwiększa się też ich ilość – wszystko to za sprawą hormonów. Kobieta powinna cieszyć się z tych zmian, gdyż nie są one stałe i zwykle po porodzie nadmiar włosów niestety wypadnie. Jeżeli kobieta w ciąży zauważy, że włosy stają się słabsze, wypadają, powinna zgłosić ten fakt lekarzowi, gdyż może to świadczyć o niedoborze witamin, czy przemęczeniu.
Dzidziuś rośnie szybko ma już 35-42 mm, jego głowa stanowi połowę tej długości, waży 4-5 g. Gałki oczne przykryte są powiekami, paluszki u rąk i nóg oddzielają się od siebie. Wewnętrzne narządy płciowe różnicują się na jajniki lub jądra.
11 tydzień ciąży
Powoli mija ciągła senność, nudności, wymioty. Brzuch jest jeszcze niewielki natomiast piersi są powiększone, a zewnętrzne narządy płciowe wrażliwe na dotyk, więc przyszła mama może mieć większą ochotę na zbliżenia seksualne. Jest to zjawisko normalne. Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, kobieta może współżyć tak często, jak tylko ma na to ochotę, dziecku na pewno tym nie zaszkodzi. Kobieta kochana, otaczana opieką męża, lepiej się czuje, co pozytywnie wpływa również na dziecko. W przypadku ciąży podwyższonego ryzyka, tylko lekarz może zadecydować, czy współżycie jest dozwolone, czy też przeciwwskazane.
Dziecko ma już 45-55 mm, wykonuje ruchy całkiem sprawnie, macha rączkami, kopie nóżkami. Ruchy te można zobaczyć w czasie badania USG, chyba że maleństwo właśnie odpoczywa, czy zapadło sen. Paluszki są już rozdzielone. Powstają przewody nosowe. Zaczyna się już tworzyć tkanka kostna, wszystkie potrzebne substancje dostarczane są z krwi matki.
12 tydzień ciąży
Przyszła mama powinna zachować codzienną aktywność fizyczną, chodzić na spacery minimum pół godziny dziennie, ćwiczyć mięśnie miednicy, wzmacniać mięśnie kręgosłupa. Najlepszym czasem na rozpoczęcie ćwiczeń jest drugi trymestr ciąży, nie ma już nudności, brzuch jest mały, kobieta nie męczy się tak szybko. Należy pamiętać, iż im sprawniejsza mama, tym łatwiej przebyć jej i dziecku poród, a potem połóg. W piśmiennictwie światowym można znaleźć doniesienia o pozytywnym wpływie na kobietę ciężarną i płód uprawiania joggingu, kolarstwa, pływania i innych sportów rekreacyjnych, pod warunkiem, że ciąża ma przebieg fizjologiczny, a kobieta robi to umiejętnie i uważa na siebie. Dokładne informacje znajdują się w dziale zdrowie kobiety – ciąża.
Maleństwo rośnie szybko ma już 55-65 mm, a waży 10-16 g. Pływa swobodnie w płynie owodniowym, a każdy ruch mamy powoduje, że i on musi zmienić pozycję. Przez te ćwiczenia wyrabia sobie zmysł równowagi. Zaczynają się maluchowi tworzyć paznokcie u palców rąk i nóg, pojawiają się też zaczątki uszu. Narządy płciowe wewnętrzne są już ukształtowane, natomiast zewnętrzne zaczynają się dopiero różnicować