Opublikowany przez: ULA 2013-07-01 10:03:04
Zasady szczegółowe:
1. Kolejność udzielania świadczeń w Programie jest uzależniona od kolejności zgłoszenia się pary do realizatora.
2. Wybór realizatora jest wyłączną decyzją pary, a przystąpienie do Programu u wybranego realizatora nie może być przez niego uzależniane od dotychczasowego korzystania przez parę z udzielanych przez tego realizatora świadczeń.
3. Przed rozpoczęciem kwalifikacji do uczestnictwa w Programie każda z osób, które zgłosiły się do udziału w Programie podpisuje oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych, którego wzór został określony w załączniku nr 1 do regulaminu, oświadczenie dotyczące akceptacji regulaminu uczestnictwa w Programie, którego wzór określony został w załączniku nr 2 do regulaminu, oraz formularz świadomej zgody na udział w Programie, którego wzór został określony w załączniku nr 3 do regulaminu. (Dokumetny do wypełnienia przy reundacji in vitro WZÓR)
4. Po zakwalifikowaniu do uczestnictwa w Programie, para jest wpisywana na listę oczekujących.
5. Listę oczekujących prowadzi każdy realizator oddzielnie.
6. Informacje o liczbie par umieszczonych na liście oczekujących realizator przekazuje do Ministerstwa Zdrowia co dwa tygodnie.
7. Informacje dotyczące list oczekujących są zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, nie częściej niż co miesiąc i nie rzadziej jednak niż co kwartał od dnia rozpoczęcia realizacji Programu.
8. Para może być wpisana wyłącznie na jedną listę oczekujących u jednego realizatora.
9. Para oraz każdy z uczestników oddzielnie nie może w trakcie uczestnictwa w Programie równocześnie korzystać ze świadczeń w zakresie określonym w Programie, w innym podmiocie wykonującym działalność leczniczą, niż udzielający jej świadczeń w ramach Programu.
10. Para może zrezygnować z uczestnictwa w Programie na każdym jego etapie. Decyzję tę para podejmuje po konsultacji z lekarzem zatrudnionym u realizatora, w którym para aktualnie jest wpisana na listę oczekujących lub rozpoczęła procedurę zapłodnienia pozaustrojowego.
11. Decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w Programie para podejmuje na własną odpowiedzialność, zrzekając się jakichkolwiek roszczeń wynikłych z tej decyzji wobec realizatorów, Skarbu Państwa-Ministra Zdrowia oraz osób związanych z wymienionymi. Decyzja o rezygnacji z uczestnictwa w Programie oznacza niemożność ponownego udziału pary w Programie.
12. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w Programie należy przekazać informację o chęci odstąpienia od udziału w Programie na piśmie do realizatora, u którego para była wpisana na listę oczekujących bądź rozpoczęła procedurę zapłodnienia pozaustrojowego. Informacja o odstąpieniu od udziału w Programie również przekazywana jest na piśmie.
13. Para może dokonać zmiany realizatora w ramach Programu. Informację o chęci zmiany realizatora w ramach Programu para wspólnie na piśmie przekazuje do realizatora, u którego została zakwalifikowana do udziału w Programie. W przypadku, gdy para, która dokonuje zmiany realizatora, była zakwalifikowana do udziału w Programie, ale znajdowała się na liście oczekujących, po zmianie jest wpisywania na koniec listy oczekujących prowadzonej przez nowego realizatora.
14. Niedopuszczalna jest zmiana realizatora przez parę będącą w trakcie cyklu medycznie wspomaganej prokreacji. Podjęta w tym celu decyzja o rezygnacji ze świadczeń udzielanych w ramach Programu przez realizatora, u którego para rozpoczęła procedurę zapłodnienia pozaustrojowego, będzie równoznaczna z decyzją o rezygnacji z uczestnictwa w Programie – ust. 11 ma w tym przypadku zastosowanie.
15. Para może zmienić realizatora w ramach Programu po zakończeniu cyklu medycznie wspomaganej prokreacji. Do zmiany realizatora po zakończeniu cyklu w sytuacji, w której para nadal uczestniczy w Programie, nie jest wymagana zgoda lekarza zatrudnionego u realizatora, w którym odbywał się cykl.
16. W przypadku zmiany realizatora po zakończeniu jednego cyklu medycznie wspomaganej prokreacji, a przed rozpoczęciem kolejnego, para przekazuję tęinformację wspólnie na piśmie do realizatora, w którym miała dotychczas udzielane świadczenie i zakończyła cykl. W przypadku zgłoszenia do innego realizatora, para, która zakończyła cykl w ramach Programu, jest zapisywana na koniec listy oczekujących.
17. Para może dokonać zmiany realizatora tylko jeden raz w trakcie uczestnictwa w Programie. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której para została zakwalifikowana do udziału w Programie, ale nie rozpoczęła żadnego cyklu medycznie wspomaganej prokreacji oraz sytuacji, w której zakończyła cykl medycznie wspomaganej prokreacji.
18. Dysponentem powstałych w ramach Programu zarodków oraz komórek rozrodczych pobranych w ramach Programu jest para.
świadczenia – świadczenia zdrowotne realizowane w ramach Programu na rzecz osób do niego zakwalifikowanych
realizator – podmiot realizujący świadczenia w ramach Programu na podstawie zawartej umowy, na rzecz uczestników
uczestnik – osoba, która wspólnie z partnerem wskutek kryteriów medycznych określonych w Programie została zakwalifikowana do udziału w Programie
para – dwoje uczestników, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i którzy zostali zakwalifikowani wspólnie do udziału w Programie
lista oczekujących – uporządkowana według kolejności zgłoszeń lista par
cykl – realizowana w ramach Programu procedura medycznie wspomaganej prokreacji od momentu rozpoczęcia stymulacji do wykorzystania wszystkich wytworzonych zarodków
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.