Słońce niebezpieczne dla dziecka? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Słońce niebezpieczne dla dziecka?

Słońce niebezpieczne dla dziecka?

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Udar słoneczny u dzieci

Coraz więcej słońca i wyższe temperatury zachęcają do przebywania na powietrzu. Niestety nie zawsze jest to bezpieczne, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować udar słoneczny. U dzieci występuje on szczególnie często. Jak uchronić przed nim dziecko?

Wydawałoby się, że zabawa na świeżym powietrzu to dla dziecka samo zdrowie. Jednak nawet w czasie pięknej pogody musisz być świadoma, że przegrzanie organizmu dziecka może być równie niebezpieczne co przemarznięcie. We wszystkim trzeba zachować umiar i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W czasie upałów zbyt długie przebywanie na słońcu może wywołać u dziecka udar. Udar słoneczny jest jednym z rodzajów udaru cieplnego. Jego nazwa wiąże się z przyczyną powstania udaru, czyli wystawieniem przede wszystkim głowy dziecka na długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Udar słoneczny u dzieci - objawy

Dzieci nie mają jeszcze prawidłowo wykształconej termoregulacji. W chwili wystawienia ciała dziecka na działanie zbyt wysokiej temperatury organizm otrzymuje zbyt dużo ciepła, którego nie jest w stanie oddać. Następuje wtedy przegrzanie. Główne jego objawy to:

  • podwyższona temperatura, gorączka
  • bóle i zawroty głowy
  • mdłości i wymioty
  • osłabienie koncentracji
  • zaburzenia widzenia (tzw. mroczki przed oczami)
  • mocne zaczerwienie, a nawet poparzenie skóry
  • dreszcze
  • trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech
  • podwyższone tętno
  • ogólnie osłabienie, wycieńczenie organizmu
  • utrata przytomności

Udar słoneczny u dzieci – pierwsza pomoc

Gdy zauważysz u dziecka powyższe objawy jak najszybciej wezwij pogotowie, a w czasie oczekiwania na pomoc przenieś dziecko w chłodne, zacienione miejsce. Jeśli dziecko ma zaczerwienioną twarz posadź je w pozycji półsiedzącej, jeśli jest blade połóż malucha i umieść jego nogi nieco wyżej niż twarz. Zdejmij lub rozepnij mu zbyt ciepłe ubranie. Namocz ręcznik w zimnej wodzie i przykładaj go do ciała malucha, aby je ochłodzić. Nie stosuj zbyt zimnych okładów, nie używaj też lodu. Zbyt raptowne schładzanie organizmu może wywołać szok termiczny. Jeśli maluch jest w stanie przełykać daj mu wody do picia, ale w bardzo małych porcjach, najlepiej łyżeczką lub małymi łyczkami, aby tylko nawilżyć wysuszone śluzówki. Możesz też masować nogi i ręce dziecka, aby wspomóc krążenie krwi.

Udar słoneczny u dzieci – jak mu zapobiec?

Do udaru dochodzi w ciepłe, słoneczne dni, gdy dziecko zbyt długo przebywa na słońcu. Aby nie dopuścić do powstania udaru chroń przede wszystkim głowę dziecka przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Zawsze zakładaj dziecku czapeczkę lub kapelusz. Na 20 minut przed wyjściem malucha na dwór smaruj go kremem z wysokim filtrem. Jak tylko jest taka możliwość przebywaj z dzieckiem jak najwięcej w zacienionych miejscach. Letnie ubranka kupuj w jasnych kolorach, aby nie przyciągały one zbyt dużej ilości promieni słonecznych. Pilnuj też by malec dużo pił, dawaj mu najlepiej czystą wodę lub wodę z niewielką ilością soku, tak, aby napój nie był za słodki. Na spacer lub plażę możesz też zabrać ze sobą owoce, które nawodnią i równocześnie dostarczą dziecku niezbędnych witamin oraz dodadzą energii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pierwsze wakacje z dzieckiem – jak się przygotować?>>

Chodzisz na spacerki z dzieckiem? Czy wiesz, że...>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    staram się, aby synek długo nie przebywał na słońcu! organizuję jemu zabawy w cieniu! zawsze ma nakrycie głowy!
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    my wiecej w cieniu przebywamy :)