Opublikowany przez: IwonaSza 2013-09-23 19:30:36
Jak przeliczyć wiek kota na wiek człowieka?
Miłośnicy kotów często starają się przeliczać wiek swoich podopiecznych na lata ludzkie. Niektórzy robią to, mnożąc wiek pupila przez 5, inni przez 7. Ani jeden, ani drugi sposób nie jest jednak dobry. Po prostu dlatego, że życie kota przebiega w zupełnie innym biologicznym rytmie niż życie człowieka.
Dla przykładu, roczny kot jest już generalnie dorosły. Gdyby zastosować powyższe przeliczniki, to w przeliczeniu na ludzkie lata, za pierwszym razem miałby 5 lat, a za drugim 7. A przecież pięcioletni lub siedmioletni człowiek jest jeszcze dzieckiem pod każdym względem. Roczny kot może mieć już potomstwo, zaś siedmioletni człowiek nie jest zaczął jeszcze nawet dojrzewać płciowo.
Bardziej trafne jest przyjęcie, że 8-12 miesięczny kot jest mniej więcej odpowiednikiem 16-18 letniego człowieka – jest już dojrzały płciowo i wkracza w dorosłe życie. Kociak do 3-4 miesiąca życia odpowiadałby ludzkiemu dziecku, a od 5 do 8 miesiąca nastolatkowi – pod względem rozwoju fizycznego (tak mniej więcej).
Powyżej pierwszego roku kociego życia sprawa się bardziej komplikuje. Często można spotkać się z informacją, że 8-10 letniego kota trzeba już uważać za seniora, czyli odpowiada mniej więcej człowiekowi w wieku 60 lat. Zatem zwierzaka w wieku od 1 roku do 7 lat porównać można do człowieka między 20 a 60 rokiem życia, przy czym każdy kolejny rok koci to więcej lat ludzkich. Wszystkie te przeliczenia trzeba jednak traktować z pewnym dystansem – są bardzo przybliżone.
Jak określić wiek rzeczywisty kota?
Prawidłowe określenie rzeczywistego wieku kota, gdy nie ma się informacji o dacie jego narodzin, także nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, gdy ma się do czynienia z osobnikiem dorosłym. W przypadku kociaka jest znacznie łatwiej, ponieważ wiemy, w jakim tempie i w jaki sposób kocięta się rozwijają.
Kocięta rodzą się z zamkniętymi oczami i z zaciśniętymi kanałami słuchowymi. Oczy otwierają się około 7-10 dnia życia – jeśli zatem kocię ma oczy już otwarte, możemy założyć, że skończyło 10 dni. Z kolei kanały słuchowe zaczynają się otwierać, gdy maluch przekroczy 6 dzień życia a kończą, gdy ma około 17 dni. Kociaki przychodzą na świat również bezzębne. Mleczaki wyrzynają się mniej więcej w wieku od 3 do 6 tygodnia, natomiast zęby stałe około 6 miesiąca życia.
Kolejną wskazówką, co do wieku kociaka jest stopień sprawności fizycznej. Kocie noworodki są bardzo nieporadne i tylko pełzają. Około 10 dnia życia kocięta potrafią już utrzymać ciężar ciała na łapkach. Po ukończeniu około 15 dnia zaczynają chodzić a całkiem sprawnie poruszają się mniej więcej w wieku 18-20 dni. W wieku około 5 tygodni małe koty biegają już niemal tak sprawnie, jak dorosłe osobniki.
Pierwsze stałe posiłku kociak zaczyna przyjmować po skończeniu miesiąca życia. Dojrzałość płciową osiąga, jak podają źródła, około 6-8 miesiąca życia w przypadku kotek i około 11-12 miesiąca życia w przypadku kocurów. Pamiętajmy jednak, że w tempie rozwoju kociąt występują różnice zarówno osobnicze, jak i wynikające z przynależności do rasy. Na przykład przedstawiciele ras orientalnych dojrzewają zwykle szybciej.
Tyle, jeśli chodzi o kocięta. Prawidłowe rozpoznanie wieku kota dorosłego jest o wiele trudniejsze. Najczęściej opieramy się na stopniu zużycia zębów, ale sposób ten nie jest doskonały, ponieważ na ścieranie zębów duży wpływ ma dieta zwierzęcia. Określenie wieku dorosłego osobnika utrudnia dodatkowo fakt, że koty długo zachowują sprawność fizyczną i młody wygląd. Oznaki starości pojawiają się niemal z dnia na dzień. Jak podaje Morris, faza widocznego starzenia się przypada na zaledwie jedną dziesiątą długości życia. A że trudno jest ustalić dokładnie, ile lat żyją koty...
Tekst: Jacek P. Narożniak
Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Behawiorysta z zamiłowania i wielki miłośnik zwierząt.
Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.229.*.* 2015.03.05 19:38
Super ciekawe
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.