Jak skutecznie chwalić i krytykować? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak skutecznie chwalić i krytykować?

Krytykować warto i trzeba, ale tylko umiejętnie i z rozwagą. Źle skonstruowana krytyka może zaszkodzić relacjom rodzic-dziecko. Tak samo potrzebna w życiu jak pochwała. Krytyka i pochwała są ze sobą związane, dlatego nie krytykuj bez chwalenia – i zawsze w tej kolejności!

Jak skutecznie chwalić i krytykować?

Autor zdjęcia/źródło: 123 RF @

Chwalenie kontrolowane

Chwalenie jest tak samo niezbędne jak krytykowanie. Nie można bowiem ciągle krytykować i pouczać. Takie zachowanie bowiem obniża samoocenę i poczucie własnej wartości. Człowiek staje się nieśmiały i czuje się gorszy od innych, jeśli nie usłyszy dobrego słowa na swój temat. Chwalenie buduje w nim poczucie, że jest w czymś dobry – ma swój talent! Pomaga mu także znaleźć swoje mocne strony i ciągle je rozwijać.


Dobieranie dziecku koleżanek i kolegów - dobry pomysł?


Jednak trzeba pamiętać o pewnym umiarze! Nie można tylko chwalić albo tylko krytykować. Jeśli dziecko słyszy same pozytywne opinie, przyzwyczaja się do tego i wie, że czeka ją tylko sukces. Brakuje jej pokory i myśli, że zawsze wszystko jej się uda, bo jest idealna! Każdemu potrzebna jest świadomość posiadania zalet i wad, czyli mocnych i słabych stron. To pomaga w rozwoju osobistym i zawodowym oraz stawaniu się lepszym. Chwalenie pokazuje nasze mocne strony, a krytyka pomaga ulepszyć niedoskonałości.

Krytyka sposobem na sukces

Głównym celem krytyki jest zwrócenie uwagi na pewne zagadnienia, rozwiązania i pomysły, by tylko je ulepszyć i udoskonalić! Jednak mimo to nie jest odbierana z uśmiechem na twarzy przez krytykowanego. Krytykowany młody człowiek może przyjąć negatywne słowa z pokorą lub ostatecznie się obrazić. To, jaka jest jego reakcja zależy od osobowości. Typ osobowości decyduje o tym, jak pracujemy, radzimy sobie ze stresem lub presją czasu oraz w jaki sposób przyjmujemy negatywne słowna na temat swoich wyników i efektywności pracy.


Jak nasze dzieci znoszą porażki?


Najlepiej krytykuje się sangwinika, ponieważ dzięki luźnemu i swobodnemu podejściu do życia nie przejmuje się porażkami i błędami. Dlatego nie załamuje się i nie denerwuje go to, że ktoś zwróci mu uwagę. Najgorzej krytykę przeżywa perfekcjonista – idealista. Do każdego zadania podchodzi poważnie i poświęca mu dużo czasu. Wie, że to, co zrobił jest doskonałe i nie ma sobie nic do zarzucenia. Dlatego krytyka jest dla niego totalną porażką – załamuje się, odcina i obraża na krytykującego! W jego przypadku najlepsza jest tylko subtelna, delikatna i konstruktywna krytyka!

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Jak często krytykujesz swoje dziecko?

niemal codziennie
26.3%
od czasu do czasu
26.3%
tylko, gdy naprawdę na to zasłuży
31.6%
praktycznie nigdy
15.8%

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika alanml
    alanmlIkona zgłaszania komentarza
    Mam z tym problem bo o wiele, wiele bardziej chwalę a czasami nale ży sie odrobina krytyki.
  • Awatar użytkownika Mariola1811
    Mariola1811Ikona zgłaszania komentarza
    5 zasad skutecznej krytyki - podoba mi się. Krytykowanie ma znaczenie i ogromny wpływ na człowieka - małego i dużego:)