Światowy Tydzień Karmienia Piersią
Na świecie każdego roku na skutek niedożywienia umiera 5,5 mln dzieci. W krajach rozwijających się niedożywione jest co trzecie dziecko. W świetle rosnących cen żywności sytuacja ta może się pogarszać. „Karmienie piersią jest kluczem do poprawy sytuacji dzieci na świecie” mówi Ann M. Veneman, Dyrektor Generalny UNICEF.
Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią współorganizowany przez UNICEF, WHO i Światowe Porozumienie na Rzecz Karmienia Piersią. Celem tej inicjatywy jest promowanie wyłącznie naturalnego karmienia nowonarodzonych dzieci. Światowy Tydzień Karmienia Piersią ma inicjować rozwój projektów wspierania kobiet karmiących bazujących na strukturze lokalnej społeczności. Organizowane są grupy wsparcia matek przez matki, prowadzi się spotkania informacyjne dla przyszłych i młodych mam oraz szkolenia dla personelu szpitalnego.
Fundamentem zdrowia dziecka jest karmienie go piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko występowania różnych chorób i schorzeń: infekcji przewodu pokarmowego i układu moczowego, zakażenia układu oddechowego, zapalenia ucha. Zmniejsza się też u nich ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku chorób układu krążenia, nowotworów dziecięcych, próchnicy czy też stwardnienia rozsianego. Badania wykazują, że karmienie piersią umożliwia prawidłowy fizyczny i psychiczny rozwój dziecka.
Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka, lecz jest również bardzo ważne dla matki. Zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, jajnika, osteoporozę, choroby reumatyczne stawów czy niedokrwistość. Karmienie piersią daje także korzyści niewymierne, gdyż umożliwia przekazanie miłości matki do swego dziecka od pierwszych chwil życia. Ta fizyczna bliskość tworzy więź pełną ciepła i zaufania pomiędzy dzieckiem a matką.
Problem żywienia jest niezwykle istotny zwłaszcza w krajach rozwijających się, biednych, gdzie brakuje czystej wody, możliwości wysterylizowania butelki czy też ogrzania pokarmu. W tych krajach karmienie piersią to przepustka do życia. Korzyści są nawet bardziej zauważalne wśród dzieci cierpiących na niedowagę podczas katastrof naturalnych, wojen oraz w sytuacjach kryzysowych.
Szacuje się, że gdyby wszystkie dzieci były karmione piersią od chwili urodzenia, udałoby się uratować zycie 1,5 miliona dzieci rocznie!
Odniesienia:
Gazeta Olsztyńska
Hasło dodane 2008-08-06 09:22:44 przez
ULA