Dna moczanowa zwana również artretyzmem lub skazą moczanową jest to przewlekła choroba związana z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego. Najczęściej dotyka ona mężczyzn po 40 roku życia. Wiąże się z różnego niezdrowym odżywianiem i innymi chorobami cywilizacyjnymi.
Wyróżnia się skazę moczanową pierwotną oraz wtórną. Przyczyną choroby jest zaburzenie wydalania kwasu moczowego, lub jego nadprodukcja. O dnie moczanowej wtórnej możemy mówić gdy jest ona wynikiem takich chorób współistniejących jak białaczka, czerwienica, niedokrwistość lub gdy wywołuje ją chemio- bądź też radioterapia stosowana w leczeniu nowotworów. Powodem może być również zmniejszone wydalanie kwasu moczowego na skutek głodu, chorób nerek a także przyjmowanie niektórych leków moczopędnych.
Objawy
Najczęstszym i zazwyczaj pierwszym objawem choroby jest tzw. ostry atak dny. Charakteryzuje się on bardzo silnym bólem oraz obrzękiem jednego (rzadziej kilku) stawów. Atakowi towarzyszy ogólnoustrojowy stan zapalny. Chory ma wrażenie, że zaatakowany staw jest „gorący”. Rzadziej może pojawić się gorączka oraz dreszcze. Ataki pojawiają się najczęściej w godzinach porannych lub po sutym posiłku połączonym ze spożyciem alkoholu. Ból najczęściej lokalizuje się w stawie śródstopno-paliczkowym (duży palec u stopy) – taki atak nosi nazwę podagry.
W przypadku nieleczenia skazy moczanowej może dojść do dny przewlekłej. U chorego pojawiają się wtedy guzki będące złogami kwasu moczowego w tkankach miękkich, ubytki kostne oraz kamica moczanowa czy nefropatia.
Rozpoznanie choroby następuje na skutek analizy wyników laboratoryjnych – poziomu kwasu moczowego oraz wskaźnika OB, a potwierdzenie tej choroby opiera się na wykryciu kryształów kwasu moczowego w płynie stawowym lub w materiale pobranym z guzków w tkankach miękkich.
Leczenie
W ostrych napadach dny moczanowej stosuje się leki mające na celu zniesienie stanu zapalnego oraz leki przeciwbólowe. Istotną rolą w leczeniu jest również przyjmowanie dużej ilości płynów. Chorzy powinni być stale na diecie ubogiej w puryny i aminokwasy (należy unikać takich składników pokarmowych jak: mięso, podroby, dziczyzna, rośliny strączkowe, kakao, niektóre gatunki ryb. Ważną rolę odgrywa również utrzymywanie stałej wagi oraz unikanie alkoholu. W przypadku chorych u których dieta jest niewystarczająca stosuje się leki zmniejszające powstawanie kwasu moczowego oraz takie, które powodują jego szybsze wydalanie.
Odniesienia:
wikipedia.pl, dnamoczanowa.net.pl
MałgosiaWITEK 12 czerwca 2013 17:32
Tutaj można przeczytać więcej na temat dny moczanowej i jej leczenia http://dna-moczanowa.dozdrowia.com
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.