Daltonizm
Kolory czerwony i zielony są piękne, ale nie każdy widzi je tak jak większość. Niektórzy mają kłopot z rozróżnieniem tych barw. Wtedy właśnie mówimy, że są daltonistami. Daltonizm to jedna z postaci tzw. ślepoty barw. Sporadycznie zdarza się, że dotyczy wyłącznie czerwieni, wyłącznie zieleni, barwy niebieskiej czy innego koloru. Całkowita niezdolność postrzegania kolorów (dotknięty nią człowiek widzi świat jak w czarno-białym telewizorze) występuje bardzo rzadko.
Mężczyźni są bardziej narażeni na daltonizm ponieważ jest to uwarunkowane genetycznie. Wadliwy gen przekazywany jest za pośrednictwem chromosomu X. Mężczyźni (XY) mają tylko jeden taki chromosom, a kobiety (XX), musiałyby odziedziczyć dwa wadliwe geny. Dlatego jest ich o wiele mniej.
Niestety daltonizmu nie da się wyleczyć, dlatego ważne jest żeby wykryć tą wadę jak najwcześniej. Żeby pomóc dziecku radzić sobie z tym i nauczyć żyć. Dzieci często mylą kolory, rysują "po swojemu" dlatego nie zawsze w porę zauważymy kłopoty. Jeśli jednak mamy w rodzinie daltonistów, a nasz maluch myli się bardzo często, trzeba na to zwrócić uwagę i odwiedzić okulistę. Do diagnozowania ślepoty barw służą tzw. tablice pseudoizochromatyczne. Taki test można przeprowadzić u małych dzieci.
Jak nauczymy się żyć i radzić w wielu sytuacjach zostaje jednak jeden problem. Osoby te mają ograniczone pole manewru przy wyborze zawodu. Nie mogą być pilotami, chemikami czy kierowcami zawodowymi. Ale świat daltonistów nie jest ani szary, ani nudny jest po prostu trochę inny.
Odniesienia:
http://babyonline.pl
Hasło dodane 2011-09-30 10:47:47 przez
MNONKA