Wkrótce rodzisz? MUSISZ TO MIEĆ!
W zestawieniu znajdziesz najpotrzebniejsze akcesoria dla mamy i dziecka niezbędne do porodu oraz pielęgnacji!
W zestawieniu znajdziesz najpotrzebniejsze akcesoria dla mamy i dziecka niezbędne do porodu oraz pielęgnacji!
Co robi dziecko w 6. miesiącu życia? Rozwój fizyczny półrocznego niemowlaka nadal przebiega błyskawicznie, a maluch potrafi w tym okresie już naprawdę dużo. Co musisz wiedzieć o rozwoju dziecka w 6. miesiącu? Zobacz.
Zapisz się na bezpłatną poradę i skonsultuj z położną, aby karmienie piersią stało się jeszcze łatwiejsze. Mamy dla Was aż 100 konsultacji bez wychodzenia z domu!
W dwudziestym czwartym miesiącu życia dziecko umie włączyć lampkę czy nakręcić samochód. Zaczyna znacznie lepiej niż dotychczas rozumieć się z rówieśnikami - dzieli się z nimi swoimi zabawkami.
W dwudziestym trzecim miesiącu życia dziecko biega już bardzo pewnie i umie schodzić po schodach bez pomocy dorosłego. Używa około 300 słów i przestaje mówić po swojemu.
W dwudziestym drugim miesiącu życia dziecko mówi coraz płynniej i rozumie już prawie wszystko. Zaczyna rozumieć do czego służy aparat telefoniczny. Często wszystko "chomikuje".
W dwudziestym pierwszym miesiącu życia dziecko samo wchodzi po schodach trzymając się poręczy. Chętnie pokazuje interesujące je obrazki w książeczce i zaczyna naśladować dorosłych.
W dwudziestym miesiącu życia dziecko umie rzucać piłką znad głowy. Zaczyna łączyć wyrazy w kilkuwyrazowe zdania. Bardzo lubi przeglądać się w lustrze.
W dziewiętnastym miesiącu życia dziecko potrafi już abstrakcyjnie myśleć. Uwielbia różnego rodzaju włączniki i staje się bardzo zazdrosne o rodziców.
W osiemnastym miesiącu życia dziecko potraf wspinać się na krzesło.Rozumie już i potrafi wymówić około 50 słów. Umie też pokazać na lalce podstawowe części ciała.
W siedemnastym miesiącu życia dziecko umie już podnosić z podłogi przedmioty bez siadania. Maluch w tym wieku reaguje na swoje imię i bardzo lubi pozować do zdjęć.
W szesnastym miesiącu życia dziecko uwielbia otwierać i zamykać szuflady. Przeżywa też pierwszą miłość do jednej ze swoich przytulanek.
W piętnastym miesiącu życia dziecko zaczyna posługiwać się łyżeczką i umie trzymać filiżankę. Zna już swoje imię i wykonuje nieskomplikowane polecenia.
W czternastym miesiącu życia dziecko potrafi już wchodzić na czworaka po schodach. Jest coraz bardziej zainteresowane otaczającym światem, wszystkiego musi dotknąć, polizać, posmakować.
W trzynastym miesiącu życia dziecko umie układać już wieżę z kilku klocków. Rozumie także kilka prostych poleceń w znanych sytuacjach np. przy jedzeniu „otwórz buzię”. Poznaje też uczucie lęku oraz zazdrości.
W dwunastym miesiącu życia dziecko potrafi wyjmować przedmioty znajdujące się w wąskim naczyniu oraz chwycić dwa małe przedmioty jedną ręką. Doskonale rozumie polecenia typu "daj" i umie je wykorzystać.
W jedenastym miesiącu życia dziecko potrafi już podnieść zabawkę bez siadania. Umie też pokazać części twarzy: nos, oko, usta. Coraz lepiej radzi sobie z samodzielnym jedzeniem łyżeczką.
W dziesiątym miesiącu życia dziecko w pozycji siedzącej umie pochylić się i podnieść zabawkę. Rozumie już wiele prostych poleceń takich jak "daj" czy "połóż". Może już nie chcieć ssać piersi.
W dziewiątym miesiącu życia dziecko siada już zupełnie samodzielnie. Lubi naśladować inne osoby. Zjada około 5 posiłków dziennie o objętości około 200 ml każdy.