Opublikowany przez: monika.g 2017-07-20 12:54:16
Autor zdjęcia/źródło: Zwolnienie lekarskie w ciąży @ phduet/Freepik
Ciąża to nie choroba, ale w wielu przypadkach zdarza się, że jej przebieg już od samego początku jest ciężki i pojawia się zagrożenie życia dziecka. Bywa też tak, że wiele kobiet mimo odmiennego stanu czuje się dobrze i pracuje zawodowo. Jednak w każdym z tych przypadków może zdarzyć się moment, w którym niezbędne będzie zwolnienie lekarskie w ciąży. Jego przyczyną może być zwykłe przeziębienie lub dłuższa nieobecność w pracy z powodu nagłych komplikacji lub pogorszenia się stanu zdrowia. Jakie są wtedy warunki otrzymania L4 w ciąży?
Masz prawo do zasiłku jeśli jesteś objęta ubezpieczeniem chorobowym. W przypadku, gdy posiadasz umowę o pracę (bez względu na jaki czas) podlegasz temu ubezpieczeniu automatycznie. W przypadku umowy-zlecenia lub własnej działalności gospodarczej warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest dobrowolne, dodatkowe opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe, które przy tych umowach nie jest obowiązkowe. Po 90 dniach od zgłoszenia się do ubezpieczenia i opłacania składek przysługuje Ci już prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego.
Kobieta w ciąży może przebywać na zwolnieniu lekarskim przez okres 270 dni, a więc przez całą ciążę. Pierwsze 33 dni zwolnienia opłaca pracodawca, później robi to ZUS. W tym okresie zasiłek chorobowy wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a nie jak w przypadku zwykłego zwolnienia lekarskiego – 80 proc. Aby wyliczyć podstawę zasiłku bierze się pod uwagę średnią zarobków z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających moment przejścia na zwolnienie lekarskie w ciąży. Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a poprzednie okresy bierze się pod uwagę tylko, jeśli były one spowodowane tą samą chorobą i przerwa pomiędzy okresami niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni. Do podstawy zasiłku chorobowego wliczane są oprócz wynagrodzenia podstawowego również premie, dodatki, nagrody, od których były odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe. Podstawa zasiłku chorobowego w ciąży nie może być niższa od minimalnej kwoty wynagrodzenia.
Pracodawca nie może zwolnić pracownicy zatrudnionej na umowę o pracę. Jeśli jesteś zatrudniona na czas określony dłuższy niż 1 miesiąc i umowa kończy Ci się po upływie 3. miesiąca ciąży to jest ona automatycznie przedłużana do dnia porodu.
W przypadku zatrudnienia na okres próbny krótszy niż 1 miesiąc lub umowy na zastępstwo umowy te w chwili wygaśnięcia nie są przedłużane.
L4 może wystawić Ci ginekolog lub lekarz rodzinny. Powinno ono tylko zawierać „kod B” przypisany właśnie ciąży. W wielu firmach należy też dostarczyć specjalne zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę. Po otrzymaniu zwolnienia musisz dostarczyć je pracodawcy w ciągu 7 dni od daty wystawienia. W przeciwnym razie Twój zasiłek może zostać obniżony. Możesz to zrobić osobiście, ale też mailowo lub telefonicznie poinformować dział kadr o przejściu na zwolnienie.
Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje Ci tylko w czasie choroby lub zagrożenia ciąży, dlatego pracownik ZUS może skontrolować Cię w domu i sprawdzić czy przestrzegasz zaleceń lekarza np. gdy karzą Ci one leżeć. Możesz zostać też wezwana na komisję lekarską, co zdarza się rzadko, ale powinnaś brać to pod uwagę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.