Opublikowany przez: Familiepl 2021-02-18 14:01:48
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Online Marketing on Unsplash
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a proponowane zmiany są dość radykalne w pewnych kwestiach dotyczących L4 w 2021. Zmieni się bowiem sposób naliczania zasiłku chorobowego do jednego okresu, a także skrócony będzie czas przez jaki będzie można przebywać na L4 w 2021 po ustaniu zatrudnienia.
- Prognozujemy, że w latach 2021–2025 sytuacja finansowa funduszu chorobowego nie ulegnie zmianie. Fundusz dalej będzie generował deficyty roczne, a składki wystarczą na pokrycie od 64 proc. do 69 proc. wydatków na świadczenia. [...] Epidemia koronawirusa wzmacnia potrzebę reformy racjonalizującej zasady funkcjonowania ubezpieczenia chorobowego – mówi w serwisie Prawo.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.
Rząd planuje przeprowadzić dość istotną zmianę w zakresie okresu przyznawania zasiłku chorobowego po ustaniu świadczenia. Ma to zapobiegać długim okresom L4 pracowników, którzy zostali zwolnieni lub odeszli z pracy, czyli po ustaniu zatrudnienia. Obecnie okres zasiłku chorobowego dla pracownika po ustaniu zatrudnienia wynosi 6 miesięcy, czyli 182 dni. W projekcie zmian w ustawie o zasiłkach chorobowych ma on zostać skrócony do 3 miesięcy, czyli 91 dni – co ciekawe artykuł ten ma się również odnosić do macierzyństwa.
Ciekawa jest również propozycja zmian w art. 8 ustawy, według którego obecnie zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2. W nowym brzmieniu tego punktu nie będzie już zapisu z art. 8 o niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust., co może oznaczać, iż zasiłek chorobowy nie będzie przyznawany osobom na kwarantannie lub przebywającym w izolacji domowej.
Istotną zmianą będzie też możliwość skorzystania z prawa do zasiłku chorobowego po niedługim czasie od choroby poprzedniej. Rząd chce bowiem, aby przed otwarciem kolejnego okresu zasiłkowego upłynęło 60 dni (2 miesiące), niezależnie czy osoba uprawniona zachoruje na tę samą chorobę, co poprzednio, czy też zupełnie inną.
CZYTAJ TEŻ >> Zmiany w leczeniu dzieci od marca 2021
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.