Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
Zgrzytanie zębami, określane profesjonalnym pojęciem „bruksizm”, jest dość częstą dziecięcą dolegliwością (choć dorośliteż na nią cierpią). Dotyka szczególnie maluchy do lat sześciu. Przyczyn zgrzytania może być wiele i zawsze należy ich dociekać.
Bruksizm pojawia się u dzieci na przykład w okresie wypadania zębów mlecznych oraz wyżynania się zębów stałych. Nie do końca wiadomo co jest tego przyczyną. Zwykle szuka się źródła w sferze emocjonalnej (w długotrwałym stresie) oraz w wadach zgryzu. Zgrzytanie zębami jest wtedy formą rozładowywania silnych napięć.
Owsiki u dziecka |
Emocje nagromadzone w ciągu dnia są odreagowywane w nocy właśnie poprzez zgrzytanie zębami. A przyczyną mogą być na przykład konflikty z rówieśnikami lub duże zmiany w życiu malucha (np. przeprowadzka). Dziecko wymaga wtedy wsparcia bliskich, obserwacji i przeanalizowania, w jakich sytuacjach występuje zgrzytanie. Bardzo ważne jest wyciszanie malucha przed snem.
Gdy maluch zgrzyta zębami w nocy (w dzień też jest to możliwe), zwykle w pierwszej kolejności na „winowajcę” typujemy owsicę. Owsica jest chorobą określaną inaczej jako „choroba brudnych rąk”...