Opublikowany przez: ULA
Dla młodych mam narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, poprzedzonych często wieloma przygotowaniami, zakupami ubranek, szykowaniem pokoiku dla dziecka, zdobywaniem wiedzy na temat pielęgnacji niemowlęcia. To także moment, który otwiera nowy etap. Sprawia, że życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.
Wiele młodych mam postrzega siebie w kategorii utraconej kobiecości, nie potrafi odnaleźć się w nowej roli. Opieka nad dzieckiem wymaga nieustannej uwagi, dni wypełnione są karmieniem, praniem, sprzątaniem, spacerami.. Rzadko spotyka się wyspaną młodą mamę, sen staje się prawdziwie deficytowym produktem. Egzystując w takim rytmie, w otoczeniu pieluszek, smoczków i wśród zapachu oliwki łatwo zapomnieć o swojej kobiecości. Kobieta staje się mamą i zatraca się w tej roli.
Bywa, że kobieta, która urodziła dziecko zaczyna zastanawiać się nad swoim wyglądem w chwili, kiedy już jest za późno, bo nie może zmieścić się nawet w swoje ciążowe ubrania. Z powodu opieki nad dzieckiem zaniedbała makijaż, fryzurę, swoje ciało. Zaniedbała siebie. Jej poczucie wartości jest na bardzo niskim poziomie, nie akceptuje siebie, swojego ciała, postrzega się w kategorii „ja i mój cellulit”. Nierzadko w takim momencie nie jest już zdolna, aby sama mogła sobie pomóc.
Co może zrobić młoda mama, by nie popaść w stan zaniedbania i braku samoakceptacji? Nie ma jednego sposobu dobrego dla każdej kobiety. Każda z nas ma inną bazę, z którą weszła w świat macierzyństwa. Wysoka samoocena, wsparcie rodziny, znajomych, wyjście do ludzi i świadomość tego, co się dzieje ze mną i z moim ciałem w tym pięknym i trudnym okresie na pewno pomoże w przezwyciężeniu kilku najbardziej wyczerpujących miesięcy.
Część bardzo aktywnych kobiet chce szybko wrócić do formy po porodzie. Już po 6 tygodniach po naturalnych narodzinach i 12 tygodniach po cesarskim cięciu można powrócić do aktywności fizycznej, jaką się prowadziło przed ciążą. Kluczem do sukcesu jak zwykle jest motywacja. Mamy, które rzeczywiście chcą wrócić do formy, znajdą różne sposoby na to, by osiągnąć cel.
Jedną z możliwości tutaj są zajęcia lub spacery fitness. Dają one wiele korzyści. Po pierwsze, oszczędzają czas, którego mamy prawie nie mają, ponieważ pozwalają łączyć spacer z treningiem.
Po drugie, ćwiczenia fizyczne dobrze wpływają na nasz organizm - poprawa kondycji, wzmocnienie mięśni, zrzucenie kilogramów, lepsza postawa.
Po trzecie, trening wpływa pozytywnie również na naszą psychikę, na postrzeganie samych siebie. Pokonywanie bariery, jaką jest wykonywanie poszczególnych ćwiczeń i radość z tego, że można, bardzo poprawia samopoczucie.
Kolejną korzyścią wspólnych ćwiczeń w plenerze z dziećmi jest nauka nowego spojrzenia na relację ja - dziecko.
Nie można zapomnieć również o tym, że takie zajęcia to także spotkanie towarzyskie - okazja do wymiany informacji, poznania innych kobiet, nawiązania nowych przyjaźni. Warto poszukać podobnych w swojej okolicy i przekonać się o ich dobrym wpływie na naszą kondycję i samopoczucie!
pomoc partnera i najbliższych |
|
42,1% |
ćwiczenia |
|
15,8% |
spotkania z innymi młodymi mamami |
|
15,8% |
poradniki oraz internet |
|
26,3% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.