ZAOPATRZENIE W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE. - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

ZAOPATRZENIE W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE.

ZAOPATRZENIE W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE.

Stan prawny na dzień 1 grudnia 2003 r.
autor: Anita Siemaszko, Renata Niecikowska

ZAOPATRZENIE W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE

Podstawa prawna:
- ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia z 23 stycznia 2003 r. (Dz.U. z 2003 r., Nr 45, poz.391, z późn. zm.),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. w sprawie limitu cen dla przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, o takim samym zastosowaniu, ale różnych cenach - w zakresie którego Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje to świadczenie, oraz limitu cen dla napraw przedmiotów ortopedycznych. (Dz. U. z 2003 r., Nr 85, poz 786),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokości udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowych kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także przedmiotów ortopedycznych podlegających naprawie (Dz.U. z 2003 r., Nr 85, poz 787),
- uchwała Nr 341/2003 Zarządu Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie przyjęcia "Zasad zaopatrzenia w refundowane przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze" (...)
.

I PODSTAWOWE INFORMACJE

Prawo do otrzymania określonego rodzaju zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (bezpłatnie lub częściowo odpłatnie) maja osoby ubezpieczone, czyli płacące składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz osoby pozostające na ich utrzymaniu.
Ubezpieczonymi w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ zastąpił w 2003 r. kasy chorych) są ci, którzy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub ubezpieczają się dobrowolnie. Są to m.in. zatrudnieni na umowę o pracę, prowadzący działalność gospodarczą, rolnicy, renciści (w tym również pobierający rentę socjalną), emeryci, zarejestrowani bezrobotni.

O czym warto pamiętać
Nowe zasady od 1 stycznia 2004 r.
Uchwała Zarządu NFZ z 30 grudnia 2003 r.(patrz wyżej: podstawy prawne)  wprowadziła obowiązek potwierdzania zlecenia wystawionego przez lekarza. Jednocześnie wprowadzono nowe zasady podpisywania umów z realizatorami świadczeń. Na ten temat czytaj również w części:Jak ubiegać się o zaopatrzenie?
  • Szczegółowe informacje można uzyskać w Działach Zaopatrzenia Ortopedycznego i Środków Pomocniczych w poszczególnych Oddziałach NFZ. Informacje można też znaleźć na stronach internetowych Narodowego Funduszy Zdrowia (http://www.nfz.gov.pl) oraz na stronach Oddziałów (adres interesującego nas Oddziału znajdziemy na stronie NFZ).
  • Decydujmy się na sprzęt, który będzie odpowiadać naszym potrzebom, ułatwiać życie. Np. wybieramy wózek, który będzie dopasowany (nie za szeroki i nie za wąski) i odpowiednio dostosowany do naszego schorzenia i naszych potrzeb. Przed zakupem należy poradzić się tych, którzy korzystają z określonego rodzaju sprzętu lub znają się na jego różnych typach. Najlepiej sprzęt wypróbować samemu wcześniej - to przecież my mamy z niego korzystać.
  • Przed zakupem sprzętu warto zasięgnąć rady lekarza specjalisty (często i tak będzie to konieczna formalność, bo właśnie ten lekarz wyda nam zlecenie, patrz:Jak ubiegać się o zaopatrzenie?). Każdy produkt musi być dobrze przystosowany do rodzaju dolegliwości i potrzeb danej osoby.
Jak ubiegać się o zaopatrzenie?

1.Udajemy się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
2.Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej kieruje nas do lekarza specjalisty.
- W przypadku zaopatrzenia w: kule, laski, balkoniki, podpórki, zlecenie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub felczer.
3.Z wypisanym przez lekarza specjalistę zleceniem udajemy się do świadczeniodawcy (firmy, które produkują lub sprzedają sprzęt i mają podpisane umowy z Oddziałem NFZ.

Uwaga : od 1 stycznia 2004 r.,w pierwszej kolejności będziemy musieli uzyskać potwierdzenie wystawionego przez lekarza zlecenia. Potwierdzenie uzyskamy w specjalnym punkcie zorganizowanym przez Oddział NFZ. Następnie udamy się po sprzęt do wybranego przez nas, świadczeniodawcy.

Świadczeniodawca ma obowiązek, na prośbę pacjenta, podać do jego wiadomości adresy punktów, w których realizowane są tego samego typu świadczenia, co u danego świadczeniodawcy.

4.świadczeniodawca wydaje zaopatrzenie zgodnie ze zleceniem, do wysokości limitu.

  • Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane są uprawnionemu na własność. Ponowne przyznanie zaopatrzenia może nastąpić po upływie okresu jego używalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko zlecenia wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (czyli lekarza mającego podpisaną umowę z Oddziałem NFZ lub placówką, w której jest zatrudniony lekarz upoważniony, felczer).
  • W przypadku, gdy cena sprzętu jest wyższa niż limit określony przez rozporządzenie - różnicę pokrywa uprawniony.
  • Za przedmioty ortopedyczne dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej, koszty udziału własnego do wysokości limitów ponoszą domy pomocy społecznej.