Opublikowany przez: Isabelle 2010-03-26 17:51:56
Rozmowa z Panią Marią Hałas, kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupcy.
1.Witam. Dziękuję, że uzyskałam zgodę na tę rozmowę. Mam kilka pytań dotyczących funkcjonowania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wiem z rozmów prowadzonych na familie.pl, że praca OPS-ów odbierana jest bardzo różnorodnie - nie zawsze dobrze.
Mam nadzieję, że pracownik z 39-letnim stażem pracy w zawodzie przybliży nam kilka szczegółów.
Chciałabym zapytać, czy prawdą jest, że w latach 90-tych masowo zaczęło przybywać klientów pomocy społecznej?
- Tak - wtedy związane to było z bardzo szybko wzrastającym bezrobociem. I na naszym terenie także dało się zauważyć takie zjawisko.
2. Czy zauważyła Pani na swoim terenie tzw. dziedziczenie świadczeń?
- Jak najbardziej - w chwili obecnej obsługujemy już trzecie pokolenie takich świadczeniobiorców. Na terenie naszej gminy takich rodzin jest około dwudziestu...
3. Bardzo dużo mówi się o świadczeniach pomocy społecznej- czy tylko na tym polega praca GOPS?
- Tak, niestety ludzie przywykli kojarzyć GOPS ze świadczeniami. A przecież praca ośrodków pomocy społecznej to także praca socjalna. Nie mówi się jednak o niej dużo, gdyż tak naprawdę nie mamy dostatecznej ilości kadry by każdy z tej formy pomocy skorzystał.
W chwili obecnej na 250 rodzin korzystających z pomocy mam 3 pracowników socjalnych. Proszę sobie podzielić... efekt - niedostateczna ilość pracy socjalnej w rodzinach.
Określając potrzeby musiałabym zatrudnić jeszcze dwóch pełnoetatowych pracowników by zaspokoić potrzeby w tym zakresie.
4. Dużo kontrowersji budzi temat wyłudzania świadczeń z pomocy społecznej. Czy zdarza się, by podopieczni przyjeżdżali po zasiłki samochodami... i to nie byle jakimi? Czy podopieczny korzystający z pomocy społecznej może posiadać auto?
- Tak, to prawda. Nie można tego zakazać. Nasza gmina jest obszarowo dużą gminą. Jeżeli w domu są dzieci lub starsze osoby jak zakazać posiadania auta? Temat jest trudny i wymaga rozpatrywania każdego przypadku indywidualnie.
5. Chciałabym zapytać, czy jako doświadczony pracownik pomocy społecznej widzi Pani potrzebę powołania policji socjalnej?
- Tak. Niestety widziałabym taką potrzebę. Wynika to z moich wieloletnich obserwacji...
Pracownik socjalny rozpatrujący dokumenty nie powinien tego robić. Musiałaby to być policja zewnętrzna.
6. Temat świadczeń rodzinnych jest tematem bardzo popularnym i żywym. Czy prowadzi Pani świadczenie rodzinne w ramach OPS?
-Tak. Stoję jednak na stanowisku, że świadczenia te powinny być podległe urzędom gmin. Praca nad nimi niewiele ma wspólnego z pracą socjalną a więcej obligatoryjnymi zadaniami rządowymi.
7. Z jakich świadczeń najczęściej korzystają klienci w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Słupcy?
- Są to zasiłki okresowe, celowe oraz zasiłki celowe specjalne.
8. Chciałabym przybliżyć naszym forumowiczom kilka liczb. Czy pozwoliłaby Pani przedstawić dane na 2009r.
- Tak - w 2009 roku udzielono łącznie 13.135 świadczeń. Liczba ta nie obejmuje świadczeń rodzinnych.
9. Jakiej pomocy oczekiwali klienci Ośrodka?
- Zdecydowanie ciągłej! A przecież w polityce społecznej dostrzega się zmiany od nastawienia opiekuńczego do pomocowego „ pomoc dla samopomocy". Wyrazem tego jest art.1 ust 1. Ustawy o pomocy społecznej, który mówi: „pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającego na celu umożliwienie osobom i rodzinom trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne środki, możliwości i pragnienia"
Nie każdy podopieczny to rozumie. Niestety daje się zauważyć postawę roszczeniową wynikającą z błędnej interpretacji zadań realizowanych przez gminne ośrodki pomocy społecznej...
Dziękuję za rozmowę. Życzę sukcesów w dalszej pracy i przekazuję pozdrowienia od użytkowników portalu familie.pl
Rozmawiała Izabela Rusik
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
dziecinka 2010.03.27 22:35
ciekawy artykuł.
aśka r 2010.03.27 16:16
Isabelle napisał 2010-03-27 15:56:58Rozumiem o co Co chodzi! Tez uważam, że musi być współpraca pomiędzy wszystkimi szczeblami i instytucjami! Ostatnio pracownik socjalny został zamordowany podczas wykonywania czynności ....pojechała dziewczyna na wezwanie i juz nie wróciła...była jednocześnie kuratorem sądowym... www.ops.pl/news.php?id=18896 Należy o takich sprawach mówić! Pracownicy socjalni na codzień odwiedzają różne środowiska...A to Izuś jest przykład dla zaczęcia innego wątku a mianowicie kara śmierci za morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. I tu też potem znalazłyby się oszczędności które możnaby było przekierować na opiekę społeczną.
Isabelle 2010.03.27 15:56
Rozumiem o co Co chodzi! Tez uważam, że musi być współpraca pomiędzy wszystkimi szczeblami i instytucjami! Ostatnio pracownik socjalny został zamordowany podczas wykonywania czynności ....pojechała dziewczyna na wezwanie i juz nie wróciła...była jednocześnie kuratorem sądowym... http://www.ops.pl/news.php?id=18896 Należy o takich sprawach mówić! Pracownicy socjalni na codzień odwiedzają różne środowiska...Słońce wstało zwariowało...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.