Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-07-15 11:45:19
Autor zdjęcia/źródło: @materiały partnera artykułu
Aby dowiedzieć się, dlaczego dochodzi do wypadnięcia dysku, warto zrozumieć budowę samego kręgosłupa. Jest to bowiem dość skomplikowany i bardzo ważny element szkieletu człowieka odpowiadający za wiele funkcji. Każdy z tych elementów musi znajdować się w odpowiedniej pozycji, aby kręgosłup mógł we właściwy sposób podtrzymywać nasze ciało i tym samym sprawnie funkcjonować.
Wspomniane dyski to potoczna nazwa krążków międzykręgowych, które są zbudowane z tkanki miękkiej (tak zwanego galaretowatego jądra miażdżystego oraz włóknistego pierścienia) i znajdują się między kręgami kręgosłupa. Dyski pełnią funkcję amortyzatora, dlatego w sytuacji jego uszkodzenia może dojść do ucisku na nerwy międzykręgowe, a w efekcie odczuwamy silny ból.
Dość często uważa się, że na wypadanie dysku są narażone szczególnie osoby prowadzące siedzący tryb życia. Oczywiście praca siedząca z pewnością nie wpływa pozytywnie na kondycję kręgosłupa, jednak sama aktywność fizyczna nie gwarantuje, że to schorzenie nie będzie nas dotyczyć. Przepuklina kręgosłupa coraz częściej spotyka osoby młode, prowadzące aktywny tryb życia i wysportowane. Dlaczego?
Otóż uprawiając sporty siłowe lub wykonując pracę fizyczną, która wiąże się z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, jesteśmy narażeni na tego typu urazy szczególnie jeśli podnosimy ciężary w niewłaściwy sposób. Oprócz tego do czynników zwiększających ryzyko wypadnięcia dysku należy nadwaga i osteoporoza oraz wady kręgosłupa występujące od urodzenia.
Przepuklina kręgosłupa może dotyczyć różnych jego odcinków. Wypadnięcie dysku w odcinku lędźwiowym powoduje silny ból w tej okolicy. Dolegliwości bólowe mogą promieniować również do nóg, nawet utrudniając poruszanie.
Jeśli dysk wypadnie na odcinku szyjnym, spowoduje znaczne utrudnienie w poruszaniu szyją i początkowo lekki ból. Kolejnym objawem jest także mrowienie kończyn górnych oraz zawroty i bóle głowy.
Przepuklina w okolicach odcinka piersiowego charakteryzuje się bólem, który promieniuje do żeber i może być on bardziej odczuwalny podczas śmiechu lub kaszlu. Zdarza się, że ból towarzyszący pojawia się w okolicy serca i ogólnie klatki piersiowej.
Przede wszystkim nie można leczyć schorzenia jedynie na własną rękę domowymi sposobami za pomocą maści, okładów, próbować samodzielnie „nastawiać” itp. Doraźnie najlepiej ograniczyć ruch i odciążyć kręgosłup, przebywając w pozycji leżącej. Możliwe, że na wizycie lekarskiej zostanie zlecone badanie RTG. a w niektórych przypadkach tomografia czy też rezonans magnetyczny. Ze względu na stan zapalny, który pojawia się po wypadnięciu dysku, lekarz może zalecić lek przeciwzapalny, a także stosowanie plastrów przeciwbólowych z diklofenakiem Itami. Zaleca się również unikanie pozycji stojącej i siedzącej przez dłuższy czas i noszenie specjalnego gorsetu ortopedycznego.
Kiedy sytuacja się unormuje i ból zelżeje, pomocne będą odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty, które zminimalizują ryzyko nawrotu choroby. Zdarza się, że leczenie jest bardziej skomplikowane i koniecznością jest poddanie się operacji przepukliny kręgosłupa. W każdym jednak przypadku po wykryciu schorzenia należy bezwzględnie unikać dźwigania i podnoszenia ciężkich przedmiotów. W razie konieczności szczególnie zwracać uwagę na technikę podnoszenia, nawet niezbyt ciężkich przedmiotów. Podczas dźwigania kolana powinny być mocno ugięte a plecy wyprostowane. Pozytywnie na stan kręgosłupa wpływają ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie tułowia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.