Opublikowany przez: Kasia P. 2018-01-10 11:44:04
Autor zdjęcia/źródło: Wszawica u dzieci @ Zaprojektowane przez Freepik
Znowu wszawica u dzieci? Problem ten powraca co roku, prawda? Jak się okazuje wywieszona w przedszkolu czy w szkole na tablicy karta wzbudza ambiwalentne uczucia. Wydaje się nam naturalne, że rodzic powinien zadbać o włosy dziecka, gdy tylko pojawiają się wszy, ale jak się okazuję niektórzy rodzice nie zgadzają się nawet na kontrolę włosów w szkole. Co gorsza nagminnie zdarza się, że rodzice w przypadku wykrycia u wszawicy u dzieci nie informują o tym szkoły, czy przedszkola, bo nadal jest to wstydliwy problem. Tymczasem szerzy się plaga…
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak napisał, że wciąż do biura RPD napływają informacje o wszawicy u dzieci w szkołach. Rodzice skarżą się na kartki w szkołach i bagatelizują problem, często domagają się także natychmiastowego wykrycia sprawcy i zamknięcia go w domu. Rzecznik zaznaczył, że właśnie z powodu takiego podejścia rodziców niektórzy rodzice ukrywają problem. Jak piszę rzecznik Marek Michalak:
"Tymczasem milczenie w takich okolicznościach jest wyborem najgorszym z możliwych. Opóźnia właściwą reakcję pracowników placówek oświatowych oraz innych rodziców i naraża pozostałe dzieci na zarażenie"i dodaje: Skarżący wskazują na przykłady rodzin, które bagatelizują sytuację i nie przeprowadzają kuracji u wszystkich domowników lub zwlekają z zakupem środków i ich zastosowaniem, co znacznie wydłuża w czasie eliminację wszawicy oraz sprzyja jej rozprzestrzenianiu".
Najczęściej spotykamy się z nią w okresie jesiennym i zimowym u dzieci w wieku od 3 do 12. lat. Rozprzestrzenianiu się wszawicy u dzieci sprzyjają wspólne zabawy i fakt, że dzieci jeszcze nie zawsze potrafią zadbać o swoją higienę. Chorobę łatwo przenosić zarówno przez kontakt, jak i zakażone przedmioty, np. spinki, szczotki, ubrania, a nawet zabawki.
Wszawica u dzieci – OBJAWY:
- wyczuwalne pod palcami grudki zapalne,
- swędzenie,
- zaczerwienienie skóry,
- widoczne gnidy
- włosy sklejono ropno-surowiczą wydzieliną.
Leczenie wszawicy dotyczy nie tylko dziecka, które przyniosło ją ze szkoły, lecz także całej rodziny.
UWAGA! Wszy ludzkie nie przyjmują się u zwierząt, dlatego jeśli Twoje dziecko ma wszy, nie musisz się obawiać o sierść kota, czy psa!
Najlepiej zaopatrzyć rodzinę w odpowiedni i sprawdzony preparat, ale żeby jego działanie było jak najbardziej skuteczne warto trzymać się kilku zasad. Po pierwsze pamiętaj o regularnym wyczesywaniu włosów domowników. Sama aplikacja preparatu nie wystarczy. Musisz wyczesywać włosy bardzo dokładnie pasmo po paśmie. Po drugie poinformuj o wszawicy szkołę lub przedszkole i przez jakiś czas nie posyłaj do nich dzieci. Problem może trwać bez końca jeśli tylko dzieci wciąż się zarażają. Po trzecie czekają Cię wielkie porządki. Należy uprać w 60-ciu stopniach ręczniki, pościel, koce. Najlepiej zmienić gumki, szczotki, spinki etc. Warto posprzątać używane przez dziecko zabawki, ulubione siedzenia, a nawet wytrzeć meble. Jeśli jest jakiś przedmiot, którego nie da się wyczyścić najlepiej odizolować go w worku na dwa tygodnie aż zakończy się okres rozwojowy wszy.
Aby powyższa kuracja była sensowna trzeba ją stosować do końca i zgodnie z instrukcją na opakowaniu wybranego preparatu. Rodzice często mylnie kończą kurację jak już tylko widać pierwsze rezultaty. Tymczasem wszawica u dzieci lubi nawracać. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, a będziecie mieli problem z głowy!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.