Opublikowany przez: ULA
Stare oraz nieco nowsze zwyczaje Wielkanocne
Wiele osób Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna już o godzinie 6:00 rano od uczestnictwa w Rezurekcji - uroczystej mszy świętej połączonej z procesją podczas której następuje obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa.
Później cała rodzina zasiada do uroczystego śniadania, które rozpoczyna się od składania sobie wzajemnie życzeń i dzielenia się poświęconym dzień wcześniej pokarmami ze Święconki. Ponadto, na wielkanocnym stole powinien znaleźć się m.in. żurek, biała kiełbasa, przygotowywane na przeróżne sposoby jajka a także mazurki i baby drożdżowe.
Wówczas też gdzieniegdzie Zając roznosi upominki – najczęściej dzieci otrzymują słodycze lub maskotki. Według tradycji, która przywędrowała do nas z Niemiec, prezentów od Zająca poszukuje się schowanych gdzieś w domu lub ogrodzie.
Poniedziałek Wielkanocny w prawie całej Europie, Australii, Kanadzie i niektórych krajach Afryki obchodzony jest jako „śmigus-dyngus” – czyli dzień wzajemnego oblewania się wodą. Ma on przywoływać tradycję polewania wodą grzesznych ludzi, aby obmyć ich z grzechów. Ponato, niegdyś był to niezwykle ważny dzień dla młodych dziewcząt – jeśli któraś z nich nie została oblana, czuła się obrażona i zaniepokojona, gdyż oznaczało to brak zainteresowania ze strony kawalerów i mogło wróżyć staropanieństwo. W niektórych rejonach Polski sąsiedzi w tym dniu robią sobie wzajemnie drobne żarty i psikusy.
Wielkanocne atrakcje
Nieprzecenioną wartością Świąt jest to, że dzięki nim możemy na chwilę zatrzymać się, zapomnieć o codziennej „gonitwie” i poświęcić czas tylko naszym najbliższym. Najlepiej jest, gdy dopisuje pogoda. Wówczas możemy wybrać się na długi spacer i pobawić się na świeżym powietrzu w co tylko przyjdzie nam chęć i fantazja. Dzieci będą zachwycone zabawą w berka, chowanego czy korzystaniem z uroków placów zabaw.
Często w Święta Wielkanocne mają miejsce także różne wydarzenia artystyczne i kulturalne – sprawdźmy co dzieje się w naszej okolicy i wybierzmy się na coś, co całą rodzinę zainteresuje!
Jeśli słońce zawodzi –nie martwmy się, tylko ruszmy głową a na pewno znajdziemy mnóstwo ciekawych pomysłów na wspólny czas. Można pograć w gry planszowe, pośpiewać wspólnie (np. korzystając z płyt karaoke) lub urządzić przygotowaną wcześniej przez dzieci deklamację wierszyków czy przedstawienie.
Najważniejsze to, żeby być razem i cieszyć się swoją obecnością w odświętnej atmosferze…
A na ten wyjątkowy czas Wielkanocy życzymy Wam dużo zdrowia, szczęścia i odpoczynku.
Aby Wielkanoc była piękna i pełna smakołyków i abyście spędzili cudowne chwile w gronie najbliższych!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.