WHO: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

WHO: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie!

WHO: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie!

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash

Dane Światowej Organizacji Zdrowia, pokazują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - podał NFZ w komunikacie.

Dzisiejszy komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia pokazuje, jak duży mamy problem z otyłością wśród dzieci. Według NFZ "prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała". Przedstawione dane dają wiele do myślenia.

Problem otyłości wśród dzieci w Polsce

 - Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym jest ponad cztery razy większe niż u jego rówieśników o właściwej masie ciała. WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie – podał w środowym komunikacie NFZ.

Okazuje się, że w Polsce problem nadmiernej masy ciała i otyłości dotyczy 10% małych dzieci (w wieku 1-3 lata), aż 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15 roku życia.

Otyłość wśród najmłodszych - jakie są przyczyny?

Na stronach Akademii NFZ prowadzonej w ramach Funduszu Zdrowia, możemy również przeczytać, jakie są przyczyny takiego stanu. Eksperci NFZ za otyłość i nadwagę wśród dzieci obarczają winą głównie:

  • Zbyt późne wprowadzanie nowych smaków i produktów o twardej strukturze.
  • Nadmiar słodyczy.
  • Za mało warzyw i owoców.
  • Mała ilość wypijanej wody.
  • Wypijanie słodkich, kolorowych napojów, zwłaszcza gazowanych.
  • Traktowanie jedzenia w formie nagrody i kary.
  •  Brak regularnej aktywności fizycznej.

Niestety, okazuje się, że zaniedbania w kwestii zdrowia małych dzieci i nadwaga wśród nich może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Przekłada się to w dużej mierze na problemy z nauką, z koncentracją oraz pamięcią. Ale przede wszystkim na rozwój wielu, poważnych chorób przewlekłych, jak na przykład: cukrzyca typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze.

Otyłość wśród dzieci ma także ogromne przełożenie na ich strefę psychiczną. U otyłych najmłodszych dość częste są bowiem zaburzenia emocjonalne, niska samoocena, izolację społeczną wśród rówieśników, a także depresja.

CZYTAJ TEŻ >> Pozytywna dyscyplina - na czym polega?