Uczulenie, które zagraża życiu... - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Uczulenie, które zagraża życiu...

Uczulenie, które zagraża życiu...

Autor zdjęcia/źródło: Wstrząs anafilaktyczny@pixabay.com

Wstrząs anafilaktyczny to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który nieleczony doprowadza do śmierci. Chorobę wywołują uczulające leki i pokarmy a także jad owadów. Walka z nim to przede wszystkim wyścig z czasem i szybko podana adrenalina.

Określa on nagłą, szybko postępującą uczuleniową reakcję  na schorzenia typu alergicznego. Lista czynników wywołujących zagrażające życiu reakcje anafilaktyczne obejmuje trzy ich rodzaje.

  1. Pierwszą grupą są leki, zwłaszcza antybiotyki  i radiologiczne środki kontrastowe a także leki zwiotczające mięśnie.
  2. Kolejna grupa substancji powodujących potencjalnie śmiertelne reakcje to pokarmy jak: białka mleka krowiego, kurzego, owoce morza, ryby i orzechy ziemne. Częstość występowania uczulenia na pokarmy wykazuje zmienność geograficzną i związana jest z ilością danego alergenu w diecie. 
  3. Trzecią ważną grupę czynników  niebezpiecznych stanowi jad owadów.  
  4. Należy także pamiętać, o istnieniu chorób towarzyszących, które pogarszają rokowanie w momencie wystąpienia ciężkiej reakcji anafilaktycznej. Reakcje tego typu są niebezpieczne  zwłaszcza u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub obciążonych przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego  oraz układu oddechowego.

Objawy wstrząsu  anafilaktycznego

Pojawiają się nagle i ulegają dramatycznemu nasileniu w ciągu kilku minut  od kontaktu z substancją je wywołującą. Nie dotyczą one jednego, a kilku różnych narządów.

  • W najbardziej zaawansowanym stadium reakcji anafilaktycznej dochodzi do całkowitej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Mamy wtedy do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym.
  • Najczęstszą grupą objawów są  zmiany skórne w postaci pokrzywki, świądu, zaczerwienienia skóry, obrzęku w tym także obrzęków lokalizujących się na twarzy oraz obrzęku i zaczerwienienia spojówek. Część reakcji anafilaktycznych może przebiegać bez zmian skórnych. Z drugiej strony wiadomo także, że zarówno pokrzywka, jak i obrzęk  na twarzy i kończynach mogą stanowić oddzielny problem i nie zawsze oznaczają wystąpienie groźnej anafilaksji.
  • Duszności, napad kaszlu i świszczącego oddechu wynikające ze skurczu oskrzeli lub pojawiającego się obrzęku krtani. W tym przypadku często występują dodatkowe dolegliwości w postaci chrypki, bezgłosu, trudności w połykaniu i ślinotoku. Objawy te stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i są jednymi z głównych mechanizmów w jakich dochodzi do zgonu w przebiegu  wstrząsu  anafilaktycznego.
  • Najbardziej typowym, a zarazem niebezpiecznym sygnałem jest spadek ciśnienia tętniczego krwi, co powoduje nagłe osłabienie, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach powoduje nagłą utratę świadomości. Akcja serca ulega przyspieszeniu.
  • Objawy sercowo-naczyniowe ujawniają się jako dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Są to nudności, wymioty, biegunki oraz kurczowe bóle brzucha.
  • Inne mniej groźne objawy to: nagłe wystąpienie kataru, kichanie, łzawienie, ból głowy, niepokój lub metaliczny posmak w ustach.

Dla rozpoznania reakcji anafilaktycznej konieczne jest wystąpienie objawów ze strony co najmniej dwóch układów.

Wstrząs anafilaktyczny - co robić?

  • W momencie podejrzenia wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego natychmiast podejmujemy leczenie.
  • Gdy zauważymy objawy ze strony układu oddechowego lub spadek ciśnienia  niezwłoczne wzywamy pogotowie i podajemy adrenalinę.
  • Po podaniu adrenaliny chory musi trafić do szpitala w celu dalszej obserwacji i leczenia. W przypadku wystąpienia pełnoobjawowego wstrząsu anafilaktycznego konieczna jest intubacja i leczenie w warunkach oddziału intensywnej terapii. W lżejszych przypadkach, gdy występuje obniżone ciśnienie krwi i duszność podaje się dużą ilość dożylnych płynów oraz tlen.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Alergia pokarmowa - jak jej zapobiec?>>

Skąd się biorą alergie?

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    a jak nie ma się przy sobie adrenaliny!