Opublikowany przez: Familiepl 2021-04-09 09:32:26
Autor zdjęcia/źródło: fot. Unsplash
Komisja Europejska stwierdziła, że stosowane w wielu suplementach diety oraz żywności pochodne hydroksyantracenu, mogą powodować raka jelita. Pochodne hydroksyantracenu są to związki występujące naturalnie w niektórych gatunkach roślin - takich jak aloes i senes. Ekstrakty tych substancji są czesto wykorzystywane w suplementach diety mających działać przeczyszczająco.
Pod uwagę wzięto zwłaszcza 3 pochodne tej substancji: aloeemodyna, emodyna i dantron, a także wyciągi z aloesu zawierające pochodne hydroksyantracenu.
Stwierdzono, że są one genotoksyczne i mogą powodować raka jelita.
Wcześniej (w październiku 2013 r.) EFSA podała dane naukowe i opinię, która potwierdza, iż spożycie pochodnych hydroksyantracenu poprawia czynności i pracę jelit. Przyjęto także, iż poziom terapeutyczny substancji wynosi 10 mg.
Jednocześnie EFSA zaznaczyła, że substancje te nie powinny być przyjmowane w sposób ciągły powyżej okresu 2 tygodni. Zaleciła również dalsze badania.
W Dzienniku Urzędowym UE z 19 marca 2021 r. opublikowano Rozporządzeni omisji UE 2021/468 z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do gatunków roślin zawierających pochodne hydroksyantracenu.
W jego konsekwencji 8 kwietnia br. weszły w życie zmiany w treści załącznika III - jako zakazne w części A, dodano substancje:
Natomiast w części C dotyczącej substancji podlegającej kontroli przez Wspólnotę, dodano w rozporządzeniu kolejne substancje: ekstrakty z liści lub owoców Cassia senna L. zawierające pochodne hydroksyantracenu, ekstrakty z korzenia lub kłącza Rheum palmatum L., Rheum officinale Baillon i ich hybrydy zawierające pochodne hydroksyantracenu, ekstrakty z kory Rhamnus frangula L., Rhamnus purshiana DC. zawierające pochodne hydroksyantracenu.
Projekt rozporządzenia nie przewidywał żadnego okresu przejściowego dla żywności objętej wytycznymi, w związku z tym powinien być stosowany wprost w państwach członkowskich.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.