Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-04-28 12:58:32
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Chociaż jego dokładne pochodzenie jest wciąż przedmiotem dyskusji, uważa się, że I wojna światowa i szlaki handlowe przyczyniły się do rozpowszechnienia wirusa na całym świecie.
Dwa główne typy grypy infekujące ludzi to typ A i B, które replikują się przy użyciu metod genetycznych, w których nie ma możliwości korekty powstających pomyłek. Oznacza to, że błędy występujące podczas namnażania wirusów powodują różnorodność wirusa grypy i powstawanie tzw. mutacji. Mutacje te pozwalają wirusom dostosować się do zmieniającego się środowiska, prowadząc do ciągłego obrotu różnymi wariantami grypy i powodując nowe zakażenia.
Grypa ma szeroki zakres gospodarzy, a ludzie nie są jedynymi istotami, które chorują na grypę. Grypa A ma wielu żywicieli wśród kręgowców, w tym ptaki, konie, świnie i nietoperze. Natomiast ludzie są niemal wyłącznym gospodarzem dla wirusów grypy typu B. Rzadko zdarza się, aby ludzie byli bezpośrednio zarażeni wirusami zwierzęcej grypy. Zazwyczaj wymaga to infekcji gospodarza pośredniego, w którym rozwijają się dwa różne typy wirusa, tworząc sprzyjające środowisko do wymiany genów między szczepami. W ten sposób może powstawać nowy szczep, zdolny do wywoływania katastrofalnej w skutkach pandemii wśród ludzi.
Do niedawna Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacowała, że roczna śmiertelność z powodu grypy wynosi od 250 000 do 500 000 zgonów z różnych przyczyn na całym świecie. Jednak badanie z 2017 r. wskazało na znacznie wyższy wskaźnik umieralności, wynoszący 290 000-650 000 zgonów związanych z grypą z samych przyczyn oddechowych.
Najlepszym sposobem zapobiegania grypie jest szczepienie każdej jesieni, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Chociaż coroczne szczepienie przeciw grypie nie może zapewnić całkowitej ochrony, znacznie zmniejszy szanse zarażenia się tym potencjalnie śmiertelnym wirusem lub przekazania go komuś innemu. Szczepionka jest szczególnie ważna dla osób z większym ryzykiem powikłań grypy, w tym: kobiet w ciąży, osób z przewlekłymi schorzeniami (np. astmą, cukrzycą, chorobą wieńcową), dorosłych w wieku 65 lat i starszych oraz dzieci w wieku 5 lat i młodszych.
Jednymi z najskuteczniejszych środków są leki przeciwwirusowe, które działają najlepiej, gdy zostaną podane w ciągu dwóch dni od zachorowania. Leki te mogą złagodzić objawy grypy oraz skrócić czas choroby o około jeden dzień. Dodatkowo mogą zmniejszać ryzyko powikłań, takich jak zakażenia ucha u dzieci oraz powikłań oddechowych wymagających antybiotyków lub hospitalizacji. W przypadku osób z wysokim ryzykiem poważnych powikłań grypy wczesne leczenie lekiem przeciwwirusowym może oznaczać łagodniejszy przebieg choroby, a u osób hospitalizowanych z powodu grypy może nawet zmniejszyć ryzyko zgonu. Poza tym pewną skuteczność mają leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) np. https://aspirin.pl/, które leczą dokuczliwe objawy przeziębienia i grypy oraz wspierają organizm w zwalczaniu choroby.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.