Te książki dla rodziców warto przeczytać!
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Ksiązki o wychowaniu dzieci@pixabay.com
Wychowanie dzieci to odpowiedzialne zadanie, jakie życie stawia przed każdym rodzicem. Wiadomo, że chcemy je wychować jak najlepiej dlatego w wielu sytuacjach, kiedy czujemy się bezradni, szukamy wskazówek kupując książki o wychowaniu dzieci oraz poradniki.
Nie liczmy jednak na to, że w literaturze na temat wychowania znajdziemy gotowe przepisy na dziecięcy ideał. Rynek księgarski oferuje nam mnóstwo książek, które nam pomogą jednak pod warunkiem, że informacje w nich zawarte potraktujemy jedynie jako propozycje.
Nie istnieje „przepis na udane dziecko”
Wychowując dziecko mamy do czynienia z indywidualną jednostką. Każdy człowiek ma inny temperament, mniejsze lub większe zdolności i swój własny sposób oglądania świata. Wychowanie dziecka to przede wszystkim relacje pomiędzy rodzicami i dzieckiem. W każdym przypadku są one wyjątkowe i mają ogromny wpływ na charakter dziecka.
Oto proponowane przez nas książki o wychowaniu
- Książka „Kocham i wychowuję” Wojciecha Brejnaka opisuje problemy jakie maja rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i w szkole. Pokazuje błędy wychowawcze rodziców a także konsekwencje tych błędów. Znajdziemy też w książce sposoby poznawania zachowań dzieci i rodziców, które możemy zastosować w różnych sytuacjach wychowawczych. Autor porusza w swojej książce między innymi tematy młodzieży skłóconej z życiem oraz granic dziecięcej samodzielności.
- Pozycja „Rodzina a wychowanie” autorstwa Czesława Czapów przedstawia najczęściej popełniane błędy wychowania rodzinnego oraz zaburzenia w zachowaniu dziecka będące rezultatem tych błędów.
- „Jak postępować z dzieckiem nerwicowym” Anny Drath. Jest to książka z serii „Rodzina i dom”. Autorka opisuje objawy i podaje przyczyny nerwowości u dzieci począwszy od niemowlęctwa a skończywszy na okresie dojrzewania. Radzi jak postępować z dziećmi nerwowymi i nadpobudliwymi oraz takimi które przeżywają stany lękowe i zaburzenia snu.
- Kolejną pozycją wartą uwagi jest książka „Jak rozumnie kochać dziecko?”. Autorstwa Haliny Filipczuk. Próbuje ona odpowiedzieć, jaka jest miłość rodziców i w jaki sposób okazują ją dzieciom. Czy robią to z największą dla nich korzyścią, czy jest to efekt jedynie chwilowej potrzeby i nastroju. Może dążą tylko do zaspokojenia własnych potrzeb i aspiracji.
- Następna propozycja tej samej autorki to „Kłopoty z jedynakami” Przedstawione w niej przykłady sytuacji życiowych i wychowawczych są wzięte z życia. Autorka zetknęła się z tymi przypadkami podczas swojej praktyki pedagogicznej.
- „Moje dziecko idzie do przedszkola” to ciekawa propozycja Renate Fisher-Tietze. W tym praktycznym poradniku znajdziemy odpowiedź na wiele podstawowych pytań, które związane są z przygotowaniem i pobytem dziecka w przedszkolu oraz jego przejściem do pierwszej klasy. Dowiemy się miedzy innymi, kiedy powinniśmy posłać dziecko do przedszkola i jak do niego należy się przygotować.
- „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Książka Adele Faber i Elaine Mazlish stała się światowym hitem wśród publikacji poświęconych problemom z wychowaniem. Autorki dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat problemów rodzicielskich i dziecięcych uczuć , sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności i nieskuteczności pochwał oraz kar. Ujawniają one przyczyny porażek wychowawczych i wskazują sposoby ich uniknięcia. Praktyczne wskazówki i ćwiczenia ułatwiają opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak dbać o książki>> Książki psychologiczne - spójrz na świat inaczej>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora