Tarczyca - koniecznie rób badania kontrolne - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Tarczyca - koniecznie rób badania kontrolne

Tarczyca  - koniecznie rób badania kontrolne

Autor zdjęcia/źródło: Jak dbać o tarczycę@flikr.com/Tom Merton

Tarczyca to niewielki gruczoł leżący poniżej krtani. Nie zwracasz na nią uwagi dopóki sprawnie działa. Jednak, gdy przybyło ci kilogramów i coraz częściej czujesz się zmęczona to może być sygnał, że twoja tarczyca przestała pracować jak należy.

Statystyki pokazują że na choroby tarczycy kobiety cierpią cztery razy częściej niż mężczyźni. Nie jest to w żaden sposób związane z  trybem życia i nie ma recepty jak dbać o tarczycę. Nie mają tu też znaczenia wyjazdy nad morze czy zjadane ryby. O tym, czy zachorujesz, decyduje splot okoliczności. Istotna jest predyspozycja, którą możesz dostać w spadku po mamie albo babci. Nie oznacza ona jednak choroby ale sprawia, że  jesteś bardziej skłona do zachorowania i muszą jeszcze  dojść czynniki wyzwalające, np. stres, a konkretnie szok dla organizmu. Może być nim zarówno zmiana pracy, jak i upadek, który skończył się złamaniem nogi.

Zaburzenia pracy tarczycy

Zdrowa tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę. Gdy zaczyna chorować, masz do czynienia z niedoczynnością albo nadczynnością. Niedoczynność oznacza, że gruczoł produkuje zbyt mało hormonów, natomiast nadczynność - że jest ich zbyt dużo. Te dwa stany cechują różne objawy.

Objawy niedoczynności tarczycy

  • Przybieranie na wadze -  Jesz tyle samo co zwykle, ale dość szybko tyjesz. Gdy próbujesz schudnąć, przychodzi  ci to z dużym trudem. Masz problem z zaparciami.
  • Wysuszenie skóry - Szczególnie szorstka jest na łokciach i kolanach. Pojawiają się obrzęki. Cera wydaje się blada, poszarzała. Włosy też wyglądają gorzej niż dotychczas. Stają się cienkie i łamliwe. Zaczynają wypadać.
  • Przewlekłe zmęczenie - Budzisz się niewyspana, nawet po ośmiu godzinach snu. Masz wrażenie, że obowiązki cię przerastają. Brakuje ci energii, żeby się z nimi zmierzyć. Nie cieszy cię nawet spotkanie z przyjaciółką i perspektywa wolnego weekendu.
  • Osłabiona odporność - łatwo łapiesz przeziębienia, ale trudno z nich wychodzisz. Doskwierają  ci bóle stawów.
  • Trudności z zajściem w ciążę - Od ponad roku bezskutecznie starasz się o dziecko. A jeśli uda ci się zajść w ciążę, niestety kończy się ona poronieniem.

Sygnały nadczynności tarczycy

  • Utrata wagi  - Chociaż masz apetyt, z tygodnia na tydzień tracisz kilogramy.  Martwią cię też częste wypróżnienia, których przyczyny nie umiesz znaleźć.
  • Nadmierna potliwość - Jest ci ciągle gorąco. Gdy wokół wszyscy chodzą w ciepłych swetrach, ty komfortowo czujesz się w bluzce z krótkim rękawem. Twoja skóra jest ciepła i wilgotna.
  • Nerwowość i bezsenność - To, co kiedyś przyjmowałaś ze spokojem, teraz jest źródłem irytacji. Korek na ulicy, spóźniający się autobus czy dzwoniący nie w porę telefon są w stanie doprowadzić cię do furii. Drżą ci ręce. Masz kłopoty ze skoncentrowaniem się na pracy. A wieczorem jesteś  tak rozedrgana, że nie możesz  zasnąć.
  • Kołatanie serca  - Dość często odczuwasz niepokój i wtedy serce zaczyna walić jak oszalałe. Szybko się męczysz i bolą cię mięśnie.

Schorzenia tarczycy

Podstawowe badanie  na działanie tarczycy to TSH – badanie krwi sprawdzające poziom hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który pobudza tarczycę do pracy. Poziom wyższy od normy określa niedoczynność natomiast  niższy nadczynność. Jeszcze nie tak dawno najczęściej występującym schorzeniem tarczycy było wole młodzieńcze spowodowane niedoborem jodu w diecie. Jednak odkąd joduje się sól, wole wykrywane jest znacznie rzadziej. Wzrasta natomiast liczba osób zapadających na chorobę Hashimoto. Mechanizm jej działania jest podobny jak w przypadku chorób Basedowa i Gravesa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Hormony tarczycy TSH - badanie i leczenie>>

Choroba Hashimoto w ciąży - jak ją leczyć?>>

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Kasia P.
    Kasia P.Ikona zgłaszania komentarza
    Też robię, warto kontrolować!
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    na pewno zrobię ;)
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    takie badanie robiłam tylko w czasie ciązy!