Opublikowany przez: Monika C. 2021-01-05 14:50:29
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Alexander Dummer on Unsplash
Ubiegły rok okazał się najbardziej dziwnym i nieprzewidywalnym pod każdym względem. Rok 2021 powitaliśmy z wielką nadzieją na zmiany na lepsze i powrót do normalnego życia. Jednak nic nie wskazuje na to, że szybko zapomnimy o koronawirusie. W nowym roku nadal będziemy zmagali się z kontynuacją kłopotów ze zdrowiem i licznymi ograniczeniami. Miejmy nadzieję, że to co nas, także rodziców, zaskoczyło w poprzednim roku, teraz pozwoli lepiej radzić sobie z koniecznością pracy zdalnej pracy, nauki i izolacji. Mamy nadzieję, że nowy rok 2021 przyniesie nam - rodzicom większą świadomość tego, co się dzieje, a śledzenie trendów pokaże czego się spodziewać i jak reagować.
Niektóre z tendencji 2021 są kontynuacją przewidywań z lat poprzednich, ale część jest konsekwencją, tego co nas zaskoczyło w roku 2020, czyli pandemią koronawirusa. Oto najważniejsze trendy w rodzicielstwie 2021, które warto obserwować:
Trend 1: zdalne nauczanie i nauczanie domowe – koronawirus spowodował konieczność przejścia na zdalne nauczanie już w marcu 2020 roku. Chwilowy powrót dzieci do szkół jesienią zbiegł się z drugą falę pandemii. Oczywistym stało się ponowne przejście na tryb zdalnego nauczania. Część rodziców, w obecnej sytuacji, wyraża wolę pozostania w takim trybie, jednak zdaniem fachowców, ta forma nauczania może pozostawić ślady w psychice rozwijających się dzieci. Być może zdalne nauczanie nie byłoby tak dotkliwe, gdyby dzieci po zajęciach w domu, mogły spotykać się z rówieśnikami. Na początku 2021 roku sytuacja jest ekstremalna, w wielu krajach obowiązuje lock down, jednak do czasu zmniejszenia liczby zachorowań, musimy się nauczyć, radzić sobie z tą sytuacją i dbać o dzieci, zarówno najmłodsze, jak i nastolatków.
Trend 2: wyrównanie różnic w dochodach i zasobach finansowych najbiedniejszych rodzin. Teraz, w trakcie zdalnej nauki jest to szczególnie widoczne. Niektóre dzieci nie mają możliwości uczestniczenia w zajęciach on-line z powodu braku w domu wystarczającej ilości komputerów lub dostępu do internetu. Wsparcie społeczne tych rodzin i dzieci, jest bardzo potrzebne, a także zapewnienie rodzicom możliwości pracy zdalnej w tym czasie, by ułatwić im sprawowanie opieki nad najmłodszymi, stale przebywającymi w domu. Wsparcie społeczne dotyczy także zapewnienia posiłków - wiemy o dzieciach, które jedyny posiłek spożywały w szkole. Ważna jest także uważność na zjawisko przemocy domowej dotyczącej dzieci, które nie mają teraz kontaktu ze szkołą i zapewnienie im możliwości komunikacji ze specjalistami poprzez infolinie, grupy wsparcia rówieśników i ich rodziców.
Trend 3: wzrost stresu rodzicielskiego. Szybko rośnie niepokój o przyszłość dzieci. Jest on spowodowany niepewnością utrzymania pracy i źródeł dochodu. Obawy ekonomiczne rodziców przekładają się także na rosnący konflikt pomiędzy obowiązkami zawodowymi, domowymi i szkolnymi.
Trend 4: skoncentrowanie się rodziców na zdrowiu i przyszłości - z jednej strony obserwujemy wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia i wykształceniem odporności, z drugiej obawy o utratę zdrowia i pracy spowodowane chorobą lub jej powikłaniami. Te uzasadnione obawy skłaniają rodziców do myślenia o przyszłości. Rośnie zainteresowanie wykupieniem polis z ubezpieczeniem zdrowotnym z opcją wypłaty środków, w razie niezdolności do pracy lub utraty jednego z żywicieli rodziny.
Trend 5: wzrost zainteresowania rodziców inteligentnymi technologiami. Smartfony i urządzenia mobilne, pozwalają na korzystanie z aplikacji ułatwiających codzienne życie oraz sprawowanie opieki rodzicielskiej. Wśród rodziców pracujących zdalnie, obserwuje się duży wzrost zainteresowania zestawami do monitorowania snu dziecka, ilości wypitej wody (także dla całej rodziny), treści w internecie dostępnej dla dzieci, a nawet aplikacji informujących o konieczności zmiany dziecku pieluchy.
Rok 2020 uświadomił nam, że życie potrafi zaskakiwać, a niczyja przyszłość nie jest pewna. To właśnie ta niepewność zapoczątkowała niektóre trendy. Na szczęście po ubiegłorocznym szoku wywołanym zamknięciem gospodarki niemal na całym świecie, zaczęliśmy poszukiwać możliwości wyjścia z trudnej sytuacji, a rodzice starają się możliwie najszybciej minimalizować skutki izolacji społecznej i fizycznej, wpływającej na rozwój psychiczny i fizyczny najmłodszych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.