Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-08-07 10:51:45
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Wirus HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus), powoduje powstawanie kłykcin i brodawek, a nieleczony może doprowadzić do raka szyjki macicy lub raka prącia. Jednak często nie wykazuje żadnych objawów i ujawnia się dopiero wtedy, gdy nasz organizm jest przeciążony. Wirusem, można się zarazić nie tylko poprzez kontakty seksualne - również oralny i analne.
Objawy HPV nie są widoczne od razu po zakażeniu, często zakażenie wirusem może przebiegać bezobjawowo. Może on natomiast powodować pojawienie się tzw. kłykcin kończystych, czyli podłużnych brodawek w okolicy narządów płciowych mających kształt ziarenek ryżu. Są one niebezpieczne, gdy oprócz zewnętrznych narządów płciowych, zaatakują również narządy wewnętrzne: u kobiet pochwę i szyjkę macicy, a u mężczyzn żołądź, krocze i odbyt. Mogą pojawić się także w okolicach jamy ustnej i w gardle. Innymi objawami HPV mogą być upławy, bóle w podbrzuszu, ból podczas stosunku. Niestety, może ono również skończyć się nowotworem szyjki macicy lub prącia.
Od 1 września w ramach powszechnego programu na HPV będą mogły szczepić się dzieci w wieku 9-14 lat. Teraz dolną granicą jest ukończenie 11 lat, dlatego od września zostanie on rozszerzony również na dzieci w wieku 9 i 10 lat. Oznacza to, że będą one mogły bezpłatnie przyjąć szczepionkę dziewięciowalentną.
Szczepienia będą się również odbywały w szkołach, za zgodą rodziców. Ze względów organizacyjnych szczepienia rozpoczną się najwcześniej od października.
CZYTAJ TEŻ >> Domowy sok z malin - prosty przepis
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.