Sposoby na kłamczucha – rozpoznajemy rodzaje kłamstw dzieci - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sposoby na kłamczucha – rozpoznajemy rodzaje kłamstw dzieci

Dlaczego nasze niewinne maleństwo z wiekiem wchodzi na niecną drogę kłamstwa i co więcej coraz bardziej doskonali swoje umiejętności? Czy kłamania można się nauczyć, czy to po prostu sposób malucha na radzenie sobie z problemami? Spróbujmy zrozumieć kłamczucha zanim nie obudzimy się z dorosłym łgarzem.

„To nie ja zbiłem szybę”

Tylko nie krzycz! Wiemy, że jesteś zdenerwowana, bo maluch stale coś zbroi, ale nauka szczerości w przypadku jawnych przewinień dzieci to bardzo istotna lekcja. W tym przypadku koniecznie trzeba wspólnie dociekać prawdy i oczekiwać, że malec się przyzna. Nie możemy nauczyć dziecka unikania odpowiedzialności. Nie strasz więc surową karą, nawet jeśli sytuacja jest naprawdę denerwująca, postaraj się pohamować emocje i skupić na problemie. Pokaż dziecku, że wzięcie na siebie odpowiedzialności za własne przewinienia to już 50% sukcesu. Porozmawiaj z dzieckiem jak do tego doszło i ustal czy czyn był popełniony celowo, czy przypadkiem. Wymyśl razem z dzieckiem sposób w jaki można naprawić straty. Zaangażuj dziecko w naprawianie problemu.

„Jestem najlepszy w klasie”

Często kłamstwa zaczynają się w wieku szkolnym u bardzo ambitnych dzieci, którym stawia się zbyt wysokie wymagania. Naucz siebie i dziecko doceniać realne, drobne sukcesy. Pamiętaj, że czasem lepiej być dobrym w jednym przedmiocie, a nie we wszystkich. Dzieciństwo jest też po to przecież, żeby się dobrze bawić. Dziecko które nagminnie podkreśla swoje osiągnięcia, potrzebuje Twojej akceptacji. Zapewniaj je często o swoich uczuciach i nie dopuszczaj do sytuacji, kiedy ocenami zaskarbia sobie Twoją miłość.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    oj dzieci potrafia klamac :)
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    .. a czasem się zastanawiam czy to nie za bujna wyobraźnia jest powodem kłamstwa u dzieciaków..
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Łatwo nie jest..Ważne by wyczuć ten moment by nam dziecko nie zabrnęło za daleko i w nałóg kłamstwa nie popadło.