Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-08-24 08:02:55
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa jcomp na Freepik
Nocne pocenie się dziecka czasem wywołuje w rodzicach niepokój. Przyczyn takiego stanu może być kilka.
Rodzice często skarżą się na forach dyskusyjnych i w grupach na fakt, że dziecko poci się podczas zasypiania. Niepokoi ich fakt, że poci się zazwyczaj główka dziecka. Zdarzają się także dzieci, które trzeba przebierać po kilkudziesięciu minutach od zaśnięcia, gdyż pocenie się podczas zasypiania jest tak silne. Jak wskazują eksperci dzieci mogą się pocić zarówno z przyczyn zdrowotnych, jak i warunków do spania.
Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska, które warto poznać, aby zrozumieć, że w większości przypadków jest to naturalny proces u mniejszych dzieci.
U niemowląt i małych dzieci układ termoregulacji, czyli zdolność organizmu do utrzymania stałej temperatury ciała, nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Pocenie się podczas snu i zasypiania może być dla organizmu sposobem na regulowanie temperatury ciała, zwłaszcza, gdy dziecko jest za ciepło ubrane lub śpi w zbyt ciepłym pomieszczeniu.
Okres ząbkowania może być dla dziecka trudny i bolesny. Właśnie w tym czasie niektóre dzieci mogą zacząć bardziej się pocić podczas zasypiania i snu, ponieważ w ten sposób organizm reaguje na ten stresujący proces.
Temperatura i wilgotność pomieszczenia, w którym dziecko śpi, mogą wpływać na to, czy pocenie się będzie częstsze. Pocenie w nocy może powodować zbyt wysoka temperatura w sypialni, niewłaściwa pościel (sztuczna, wzmagająca pocenie), zbyt ciepła piżamka itp.
W niektórych przypadkach nadmierne pocenie się podczas snu może być objawem pewnych stanów zdrowotnych, takich jak infekcje, gorączka czy choroby. Warto obserwować, czy pocenie się jest jedynym objawem, czy towarzyszy mu inne symptomy. Zdarza się również, że pocenie podczas zasypiania to objaw niskiego poziomu żelaza u dziecka, a także witaminy D i wapnia.
W niektórych sytuacjach nadmierne pocenie się w nocy może być sygnałem problemów zdrowotnych, dlatego zawsze warto skonsultować ten stan z pediatrą dziecka.
CZYTAJ TEŻ >> Domowy sposób na wzdęcia - jak sobie poradzić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.