Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-05-06 16:42:04
Kiedy warto pożegnać smoczka?
Opinią pediatrów najlepszym momentem na rozpoczęcie odzwyczajania malucha od smoczka jest moment pomiędzy 3 – 6 miesiącem życia. W tym wieku odruch dziecka nie jest już tak silny, a uwagę dziecka łatwo możemy odwrócić w inny sposób, jak na przykład: pokazać mu różne przedmioty. Natomiast około 7 miesiąca nasze dziecko nabywa nowych umiejętności i smoczek przestaje być atrakcyjny. Warto zwrócić uwagę, że ukończenie pierwszego roku życia również jest przełomowym wydarzeniem: zaczyna już chodzić, intensywniej poznawać otaczający go świat, dlatego smoczek przestaje być potrzebny.
Oczywiście maluchom, które są bardzo mocno do nich przywiązane, trudno będzie z dnia na dzień z nich zrezygnować.
Moje dziecko ma ponad roczek i dalej ssie smoczek...
Smoczek mimo wielu zalet, ma również sporo wad. Jedną z nich jest powodowanie wad zgryzu. Zdaniem niektórych lekarzy dzieci, które długa ssą smoczek mają kłopot z ssaniem piersi, a nawet jedzeniem z butelki. Także w późniejszym wieku, dzieci później niż ich rówieśnicy zaczynają mówić, a także mogą wystąpić problemy emocjonalne, związane z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych.
Oczywiście jeśli twoje dziecko do drugiego roku życia ssie smoczek to nie obawiajmy się, że wystąpią u niego jakiekolwiek zaburzenia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest smoczek niż ssanie kciuka.
Dawanie smoczka niemowlakowi nie jest niczym złym bo dzięki niemu dziecko się uspokaja i łatwiej zasypia. Jednak nie traktujmy go jak sposobu na wszelkie rozterki i humorki dziecka. Jeśli będziemy sięgać po smoczka przy każdej okazji, sprawi on, że maluch szybko się przyzwyczai. Dlatego warto ograniczać odruch sięgania po smoczka by w późniejszym okresie czasu nie było dodatkowych problemów z wyeliminowaniem go.
Sposoby na oduczenie dziecka ssania smoczka
Metod oczywiście jest wiele, ale nie wszystkie przyniosą oczekiwany skutek w krótkim czasie. Część z nich wymaga ogromnej ilości naszej cierpliwości, konsekwencji oraz cierpliwości. Na szczęście większość maluchów szybko się odzwyczaja od smoczka, ale zdarzają się dzieci, które na moment pożegnania się ze smoczkiem reagują buntem i histerycznym płaczem.
Niektórzy rodzice tłumaczą dziecku, że smoczek się zgubił lub, że któreś z rodziców zapomniała go ze sobą zabrać. Nie jest to jednak dobry pomysł. Dziecko może na przykład budzić się w środku nocy z płaczem tęskniąc za utęsknionym smoczkiem.
O wiele lepszym wyjściem jest opowiedzenie maluchowi bajki i doprowadzenie do sytuacji w której maluch pożegna się ze smoczkiem i samemu nam go odda.
Jako rodzice powinniśmy mieć jednak żelazną konsekwencję i w sytuacji, gdy dziecko jednak zmieni zdanie i będzie żądało od nas zwrotu smoczka, nie możemy mu ulec. Jeśli się poddamy, smoczek znów zostanie bardzo bliskim towarzyszem dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.