Sezon grzewczy a roztocze - WYWIAD z ALERGOLOGIEM - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sezon grzewczy a roztocze - WYWIAD z ALERGOLOGIEM

Pora jesienna to okres, gdy zamykamy okna i włączamy ogrzewanie doprowadzając do większej aktywności alergeny roztoczy. Roztocza kurzu domowego są najczęstszą przyczyną alergii i astmy. Pani Ilona Jaworska, alergolog z Centrum Medycznego Veritamed, odpowie nam jak objawia się alergia na roztocze i jak uchronić się przed jej skutkami?

Sezon grzewczy a roztocze - WYWIAD z ALERGOLOGIEM

Autor zdjęcia/źródło: Sezon grzewczy a roztocze@pixabay.com

Drobne pajęczaki niewidoczne gołym okiem znajdują się wszędzie. Te, które żyją w glebie, ziemi, wodzie i na roślinach nie mają właściwości alergizujących. Niebezpiecznych jest dla nas  około kilkudziesięciu gatunków, żyjących w naszym bliskim otoczeniu. Produkują one ponad 30 białek, które nas uczulają.

Familie.pl:Gdzie w domu występują roztocze i dlaczego nas uczulają?

Alergolog Ilona Jaworska: Znajdują się one w całym mieszkaniu. W zależności od pory roku i miejsca -  spośród 130 gatunków żyjących w mieszkaniach - w jednym gramie może się ich znajdować od kilkudziesięciu do kilku tysięcy. W naszym klimacie szczyt ich występowania przypada na wrzesień- listopad, a najkorzystniejsze dla nich warunki to wilgotność nie przekraczająca 60-80% i temperatura 20-25 st. C. Roztocze wybierają miejsca zacienione, a ich liczba się zmniejsza wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza.  Lubią one zasiedlać materace, poduszki, kołdry oraz meble tapicerowane, zasłony, miękkie dywany a także pluszowe zabawki. Są to miejsca, gdzie znajduje się dużo złuszczonego naskórka, który jest ich głównym pokarmem. Żywią się także bakteriami i grzybami. W domu możemy też spotkać roztocze magazynowe, które żyją w przechowywanej żywności.
Uczulają nas ich odchody, które przyklejają się  do cząsteczek kurzu, a z nim wnikają do dróg oddechowych. Niektóre z nich zatrzymują się w nosie, inne docierają do oskrzeli.

Familie.pl: Jak objawia się alergia na roztocze?

Alergolog Ilona Jaworska: Najczęstszym objawem alergii jest nieżyt nosa. Jest on zatkany, męczy nas kichanie i wycieki z nosa. Objawy te nasilają się w nocy i nad ranem. Jeśli dolegliwości te mają przewlekły charakter, powodują uczucie zmęczenia, senność i zaburzenia w koncentracji. Mogą też wystąpić bóle głowy. Alergenne roztocze mogą także spowodować astmę oskrzelową, która objawia się problemami z oddychaniem, napadami duszności, kaszlem oraz świszczącym oddechem. Alergeny kurzu domowego są znacznie mniejsze niż uczulające wiosną i latem pyłki, dlatego spora ich część może przenikać do płuc, gdzie osiadając na błonie śluzowej oskrzeli powoduje wyżej wspomniane objawy astmy. Przy uczuleniu na roztocze także łzawią i swędzą oczy. Są one zaczerwienione i następuje zapalenie spojówek. Dochodzą do tego zmiany skórne. Jest ona zaczerwieniona i odczuwamy jej świąd.

Familie.pl: Co robić w domu, aby uchronić się przed skutkami alergii?

Alergolog Ilona Jaworska: Roztocze są bardzo małe i trudne do usunięcia. Najlepszym sposobem, aby się ich pozbyć jest usunięcie z domu wszystkich przedmiotów, które gromadzą kurz. Są to meble tapicerowane, włochate dywany, suszone kwiaty czy grube zasłony. Wszystkie przedmioty, których nie możemy wyprać lub oczyścić pod bieżącą wodą stanowią dla alergików zagrożenie roztoczami. Powinniśmy także dbać o prawidłową wentylację w mieszkaniach. W pomieszczeniach w których przebywamy powinna być niska wilgotność i umiarkowana temperatura. Szczególnie alergicy powinni  zachowywać czystość mieszkania.  Regularnie odkurzać, używać pościel z włókien syntetycznych, którą łatwo się pierze i unikać  naturalnego pierza. Pościel oraz koce poduszki i kołdry powinny  być prane co tydzień w temperaturze minimum 60 st.C. Należy także pozbyć się wykładzin i dywanów. Przedmioty, które gromadzą kurz schować do zamkniętych szafek, a ciężkie zbierające kurz zasłony wymienić na  żaluzje. Dziecięce pluszowe zabawki powinny być prane w gorącej wodzie, a w odkurzaczach należy zamontować filtry o dużej wydajności  HEPA (wysokiej wydajności w zatrzymywaniu cząstek).

Familie.pl: Jak leczyć alergię na roztocza?

Alergolog Ilona Jaworska: W przypadku alergii jesiennych najważniejszymi lekami są glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe. Jednak niezależnie od sposobu podjętego leczenia farmakologicznego ważne jest odczulanie. Gdy terapia farmakologiczna i odkażanie będą „szły w parze” z profilaktyką środowiskową, z pewnością  da nam to gwarancje sukcesu. Przede wszystkim zmniejszą się objawy, gdyż zaczną znikać mechanizmy odpowiedzialne za alergiczne zapalenia dróg oddechowych.


 

Za rozmowę dziękuje alergologowi Pani Ilonie Jaworskiej z Centrum Medycznego Veritamed








Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Alergia to paskudna choroba....
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    ja wynoszę kołdry, poduszki, koce i pluszaki jak jest mróz na dworze! raz w tygodniu wiettrze kołdry!