Opublikowany przez: apis74 2011-08-11 11:03:19
Seler to bardzo popularne warzywo w Polsce. W stanie dzikim rośnie w Europie, Azji Zachodniej i Środkowej, na Kaukazie, w Afryce, oraz w Polsce na wyspie Uznam. Jest uprawiany w wielu regionach świata.
Seler charakteryzuje się zieloną, dochodzącą do 1 metra wysokości łodygą, bulwiastym korzeniem i zielonymi, 3-siecznymi, pierzastymi, dość dużymi, błyszczącymi liśćmi, przypominającymi trochę natkę pietruszki.
Można wyróżnić 4 odmiany selera. Seler typowy – odmiana dziko rosnąca, seler korzeniowy i liściasty – uprawne odmiany, oraz seler naciowy występujący w uprawie, ale czasami dziczejący. W odmianach liściastej i naciowej spożywana jest zielona łodyga, natomiast w odmianie korzeniowej wykorzystywana jest bulwa. W momencie zbiorów seler naciowy jest zielony. Dawniej przechowywano go w ciemności, aby uległ wybieleniu. Obecnie pozwala się roślinie na zachowanie jej naturalnego koloru, ponieważ nie traci wówczas witamin.
Łodyga selera naciowego może mieć również kolor czerwony lub żółty.
Seler bardzo dobrze jest znany w medycynie ludowej. Korzysta się z jego właściwości, aby wzmocnić organizm, oraz przy reumatyzmie i artretyzmie. Pomaga również w dolegliwościach błony śluzowej, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu pęcherza moczowego i zapaleniu jelit. Oczyszcza organizm z toksyn i poprawia przemianę materii. Od dawna jest również znany jako naturalny lek na potencję, oraz afrodyzjak. W starożytności seler naciowy zwany był „warzywem miłości”. Natomiast w średniowieczu mawiano, że "czyni mężczyzną". Sok z tego warzywa popijali Tristan i Izolda, a zupą selerową madame de Pompadour raczyła Ludwika XV. Z dobrym skutkiem, spośród licznych kochanek właśnie ją upodobał sobie najbardziej.
Cała roślina zawiera olejki złożone w 90% z terpenów i seskwiterpenów. Zawiera również sporo witamin i mikroelementów. Bardzo dużo ma witaminy C – nawet do 150 mg w 100 g produktu, kompleks witamin z grupy B, łącznie z kwasem foliowym i witaminą PP. Około 2 mg/100g witaminy E oraz fosfor, wapń (80 mg/100g), potas, cynk, magnez (27 mg/100g) i żelazo. Przy tym jest niezwykle mało kaloryczny (nawet jak na warzywo) – w 10 dag bulwy jest jedynie 7 kcal.
Seler jest cenionym warzywem w dietach odchudzających. Dzięki swoim właściwościom poprawiającym przemianę materii i oczyszczającym, świetnie działa na cały organizm, a przy tym w parze z jabłkiem likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze. Za sprawą przeciwutleniaczy, czyli witamin C i E (witamina młodości), chroni skórę i cały organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami.
Seler świetnie nadaje się do jedzenia na surowo – nie traci wówczas cennych witamin. Można dodawać go do sałatek, zup, surówek i wyciskać z niego sok. Połączony, w równych proporcjach, z sokiem z jabłek daje napój, bez którego żadna gwiazda Hollywood nie rozpoczyna dnia.
Źródła: Ulf Bohmig „Nasze zdrowie”,
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.