Jak ułożyć sztućce, podać jedzenie, zorganizować przyjęcie? Na ogół mamy swoje sprawdzone metody i schematy jednak warto poznać kilka zasad aby przyjęcie było na prawdę z klasą.
Pierwszą rzeczą którą bierzemy pod uwagę mając na uwadze zasady savoir vivre przy stole to estetyka stołu. Stół jadalny powinien być schludny i estetyczny nie tylko podczas przyjęcia ale także na co dzień. Oczywiste powinno być to, że obrus zawsze powinien być czysty nawet jeśli jest to nakrycie plastikowe, używane na co dzień. Estetyka stołu wpływa na cały nasz organizm, niechlujstwo i brud wywołują wstręt do jedzenia i nawet smaczne potrawy nie wzbudzają apetytu, natomiast widok starannie i ładnie podanych posiłków wzmaga łaknienie.
Dekoracja stołu nie powinna być przesadnie efektowna, lepiej zwrócić uwagę na zręczne rozmieszczenie misek, półmisków itd. To jedzenie pięknie podane jest najlepszą ozdobą stołu.
Warto pamiętać aby nie podawać naczyń zużytych, nadpękniętych filiżanek czy kieliszków.
Kwiaty na stole są mile widziane jednak nie mogą to być wielkie wazony na środku stołu które odgradzają jednych gości od drugich. Lepiej zdecydować się na mały bukiecik kwiatów. Gdy koniec stołu jest pusty, w tym miejscu mogą stać świece, wazony z większymi kwiatami czy kosz z owocami.
Stół oraz krzesła powinny być ustawione , tak aby goście nie mieli problemów z siadaniem ani wstawaniem. Na jedno nakrycie przeznaczmy około 60 – 70 centymetrów stołu.
Światło nad czy obok stołu musi być jasne, ale nie jaskrawe. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości od pieca lub grzejników.
Nakrywanie stołu.
Talerze głębokie stawiamy na płaskich lub wszystkie razem w stosie obok pani domu. Przy nich łyżka wazowa.
Nóż leży blisko talerza po prawej stronie, widelec po lewej zębami w górę, łyżka wgłębieniem do góry obok noża lub równolegle z brzegiem stołu, łyżeczki też przed talerzem, lecz bliżej jego krawędzi niż łyżka, ponieważ później są używane.
Nóż do ryb leży na prawo, a widelec na lewo od talerza. Jeśli dysponujemy tylko widelcami kładziemy po jednym z obu stron talerza.
Talerzyk deserowy stoi na lewo od talerza.
Kieliszki stoją na prawo od talerza. Jeśli podajemy kilka sztuk szkła, rozmieszczamy je od strony prawej ku lewej według kolejności spożywania napojów.
Szklanki bądź kufle do piwa stawia się na podstawkach. Można (ale nie trzeba) dać podstawki również pod inne kieliszki. Trunkami dysponują gospodarze i powinni znać możliwości swoich gości. Ludzi dobrze wychowani nigdy nie przekraczają miary w piciu. Maleńkie ożywienie – owszem.
Filiżanki i spodeczki do kawy czy herbaty stawia się przed talerzykiem do ciasta, nieco na prawo. Łyżeczka do herbaty leży po prawej stronie filiżanki, na spodku, widelec do ciastek – po stronie talerzyka deserowego.
Na półmiskach lub tacy z półmiskiem poukładane są łyżki i widelec. Nikt nie bierze pieczeni, cukru, sera, ziemniaków itp. swoimi sztućcami.
Solniczki, czyste i napełnione suchą solą, ustawia się po parę na dużym stole. Do solniczek płaskich trzeba dodać łyżeczki z plastyku. Najlepiej jednak używać solniczek, z których sól sypie się dziurkami.
Serwetka gładko złożona lub pięknie udrapowana leży na talerzu po jego lewej stronie. Małe serwetki papierowe można kłaść pojedynczo obok nakrycia lub większa ilość zwiniętą w rożek podać w specjalnym naczyniu.
Serwetkę dużą płócienną rozkłada się na kolanach, a po posiłku nie składa, lecz nieco zmięta kładzie obok nakrycia.
UWAGA!!!!
Na stole nie stawiamy alkoholu! Bateria butelek nie doda mu uroku i będzie przeszkadzała biesiadnikom. Serwowaniem alkoholu powinien zajmować się pan domu i najlepiej leśli postawi go na bocznym stoliku, gdzieś w pobliżu.
Na koniec kilka dobrych rad w pigułce.
Dla gospodarzy:
- Wszystkich gości witamy jednakowo serdecznie
- Muzyka, która towarzyszy uroczystości, nie może być zbyt głośna, by nie zagłuszała rozmowy.
- Gospodarz domu nie powinien zajmować miejsca, dopóki wszyscy goście nie usiądą.
- Gdy podajemy konkretną godzinę rozpoczęcia przyjęcia należy zaczekać pół godziny na wszystkich gości – po upływie tego czasu można zasiąść do stołu.
- Potrawy podaje się zawsze z lewej strony siedzącego gościa, tylko napoje i zupy z prawej. Opróżnione talerze zabieramy z prawej strony, czyste podajemy z lewej.
- Kiedy można sprzątać nakrycie gościa? Jeżeli nóź i widelec leżą na talerzu skrzyżowane lub stykają się końcami tworząc odwrócona literę V, znaczy to, że nasz gość jeszcze będzie jadł. Gdy sztućce leżą równolegle – możemy sprzątnąć nakrycie.
- Bardzo ważna zasada, o którą powinni zadbać wszyscy domownicy!!! Gospodyni nie może spędzić całego przyjęcia w kuchni!
Podstawowe zasady dla gości:
- Serwetę z materiału rozkładamy i kładziemy na kolana.
- Jeśli gospodarze proszą nas o punktualne przybycie, bo zaplanowali gorące danie, bezwzględnie dostosujmy się do ich prośby.
- Nie należy upominać się o następny kieliszek alkoholu.
- Nie można podczas posiłku poprawiać fryzury albo makijażu.
- Nie wypada gestykulować trzymając w rękach sztućce.
- Kieliszki chwytamy za nóżkę. Schłodzone napoje utrzymują wówczas właściwą temperaturę.
- Gdy nie wiemy, do czego służą podane sztućce, zerknijmy dyskretnie na zachowanie sąsiadów.
- Nie można nikogo namawiać i zmuszać do picia alkoholu.
- Należy jeść estetycznie, aby nie sprawiać swoim sposobem jedzenia przykrości innym.
- Nie można rozmawiać z pełnymi ustami ani dmuchać na zbyt gorące potrawy.
przy pomocy: dobremaniery.comfot. Internet