Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-06-28 11:00:04
Autor zdjęcia/źródło: 123 RF @
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ale pewne zachowania powinny być już widoczne w określonym dla dziecka czasie. Nie oznacza to, że masz usiąść z notesikiem i egzaminować co smyk już potrafi, a czego nie, ale być może warto przeprowadzić obserwacje i podpytać o rzeczy, które Cię niepokoją, np. lekarza pediatrę podczas kolejnej kontrolnej wizyty, albo położnej z którą masz kontakt.
Zobacz rozmowę z Dr Joanną Matejczuk na temat najważniejszych kroków milowych w rozwoju dziecka w okresie 3-6 miesiąca życia i dowiedz się jak wspierać swojego malucha!
Tylko je, śpi i płacze? Nieprawda, małe dziecko robi więcej niż Ci się wydaje. Zmysły noworodka są bardzo wrażliwe na głos, twarz i dotyk opiekuna. Dziecko potrafi już powiązać swoje działanie z celem np. przyciąga uwagę opiekuna płaczem, naśladuje jego mimikę i reaguje na nią. Dlatego tak ważne jest aby rodzic reagował na sygnały, które dziecko do niego wysyła. Mit o tym, żeby dziecko zostawić w łóżeczku i dać mu się wypłakać już dawno został zażegnany. Reakcja opiekuna na potrzeby dziecka jest ważna, ponieważ wywołuje spokojny, ale czujny stan przetwarzania sygnałów pozwalający na zaangażowanie i interakcje. Dzięki przetwarzaniu tych reakcji mały smyk ćwiczy pamięć i kształtuje swoje przywiązanie do rodzica. Właśnie tak powstają dobre więzi z mamą i tatą. Dzięki bliskiej relacji dziecko w niekomfortowej dla siebie sytuacji będzie szukać opiekuna. Udowodniono, że relacja we wczesnym okresie niemowlęcym ma wpływ na mechanizmy reakcji dziecka także na późniejszych etapach rozwoju. Zatem nie martw się, że dziecko się przyzwyczai, czy będzie rozpieszczone, gdy tylko usłyszysz płacz swojego szkraba – reaguj.
To bardzo ważny miesiąc dla rozwoju maluszka nie tylko pod względem emocjonalnym, lecz także ruchowym. Maluszek może już umieć naprzemiennie kopać nóżkami, np. gdy jest zawinięty w kocyk. Leżąc na brzuchu maluch potrafi podnieść łokcie bliżej klatki piersiowej, prawie pod barki. Zaczyna też powoli sięgać po zabawki, a nawet przetacza się z leżenia na brzuchu na plecki.
Mały smyk powoli ćwiczy nowe formy komunikacji np. głużenie. Potrafi także przerwać płacz, gdy słyszy głos mamy, która do niego przychodzi. Maluszki są bardzo wrażliwe na dźwięki, szczególnie na te głośne, które zazwyczaj mogą drażnić.
To czas kiedy dziecko zaczyna być prawdziwie rozkoszne. Smyk angażuje rodziców do wspólnych zabaw słownych, dotykowych i ruchowych, a tym samym ćwiczy wiele umiejętności. Dziecko zaczyna już w tym czasie odrywać klatkę piersiową przy leżeniu na brzuszku. Potrafi już sięgać po grzechotkę, chwytać ją i trzymać. Dźwięki, jakie wydaje maluszek, są coraz ciekawsze. Mówi się o tym, że dziecko oczekuje już wydarzeń, które powtarzają się o stałej porze i wodzi wzrokiem za opiekunem. Na twarzy maluszka z kolei pojawiają się pierwsze wyraźne emocje: radość, złość, smutek, niepokój, zaskoczenie. Bardzo ważną umiejętnością jest samouspokajanie. Dziecko potrafi już się wyciszyć, gdy jest wzięte na ręce, kołysane lub kładzione do łóżeczka, ssie smoczek lub paluszek.
Rozwój ruchowy maluszka w tym okresie nabiera tempa. Smyk sięga już oboma rękami do usta i powoli zaczyna utrzymywać butelkę. Większość maluszków w tym okresie potrafi też sięgać do kolan, a mogąc coś chwycić podciąga się do pozycji siedzącej. Leżąc na brzuchu dziecko obraca się z leżenia tyłem do leżenia przodem i odwrotnie. U wielu dzieci obserwuje się też początki krążenia wokół siebie na brzuchu. Jeśli podtrzymasz dziecko na ziemi pod pachami powinno podskakiwać na obu nogach.
Dziecko dalej szlifuje nabyte dotychczas umiejętności i przejawia także nowe zdolności. W tym miesiącu zwracamy uwagę na mowę dziecka. Maluch zaczyna się bowiem z piątym miesiącem doskonalić w gaworzeniu czym sprawia rodzicom niebywałą radość. Warto podkreślić, że jeśli rodziców dotknęła depresja poporodowa, to ten stan może się udzielać także dziecku i spowalniać np. jego procesy mówienia.
W tym miesiącu maluszki robią rzeczy zabawne i niebywałe. Jednym z ich ulubionych tricków jest sięganie do stóp i przyciąganie ich do ust. Dzieci leżąc na plecach bawią się też oboma rękami przed twarzą z nogami zgiętymi i stopami na podłożu. Kolejnym typowym dla malca w tym okresie ruchem jest bujanie się w przód, tył i na boki, podczas leżenia na brzuszku. Maluszki potrafią się już podeprzeć na prostych rękach, otworzyć dłonie, sięgać po zabawkę podawaną na poziomie oczu smyka, a nawet zaczyna pełzać.
W tym miesiącu zaczyna się prawdziwa nauka, a jest to nauka przez dotyk ustami oraz wzrok. Dziecko zaczyna poznawać świat i uczy się nowości. Twój maluszek może już siedzieć i z tej pozycji podziwiać otoczenie. Maluch może potrząsać grzechotką i dotykać klocków, które mogą mu upadać i wtedy będzie starał się ich szukać. Dziecko umie już patrzeć w kierunku osoby, która do niego mówi i np. reagować na słowa śmiechem.
Kiedy maluszek leży na brzuszku zaczyna ćwiczyć nową umiejętność – podpiera się stopami i powoli wypycha bioderka do góry. Z kolei w leżeniu na plecach ustawia stopy na podłożu i wypycha bioderka do góry, a mogąc coś uchwycić podciąga się do siadu. Turlanie i pełzanie (w coraz szybszym tempie) to teraz jego ulubione ćwiczenia fizyczne.
Maluszek już gaworzy w najlepsze i co ciekawe reaguje na muzykę, a nawet grymasami na twarzy zajmuje się muzyczną krytyką. Zatem im maluszek starszy, tym ciekawsze relacje i interakcje z nim. Tak kształtują się więzi zarówno z mamą, jak i z tatą. Kołyszcie, noście w chustach, śpiewajcie, mówcie do szkraba. Tym samym zarówno dbacie o jego rozwój, jak i kontrolujecie jego stan zdrowia i co najważniejsze jesteście blisko, jesteście rodzicami, którzy kochają i wspierają.
Rozwój dziecka – kamienie milowe w okresie 6.-9. miesiąca>>
Patrycja Sobolewska 2016.07.29 17:53
ale super :)
gocha2323 2016.07.28 00:31
zawsze szukałąm informacji o tym jak rozwija się dziecko w poszczególnych miesiącach!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.