Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-07-31 23:07:06
Autor zdjęcia/źródło: Thought Catalog / Unsplash
Rozszerzanie diety niemowlaka to niezwykle ciekawy czas nie tylko dla malucha, ale i jego opiekunów. Śmieszne reakcje dziecka na nowe smaki po trafią rozbawić do łez. Zdarzyć się mogą też nieprzyjemne reakcje, jak ból brzuszka czy alergie pokarmowe. Dlatego to ważne, by dokładnie obserwować dziecko i pokarmy, które szczególnie na początku będziemy włączać do codziennej diety dziecka.
Warto pamiętać, że zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), rozszerzanie diety niemowlaka powinno mieć miejsce nie wcześniej niż przed ukończeniem 6 miesięcy przez dziecko. Jest to ważne by uniknąć wielu niepożądanych skutków zbyt wczesnego podawania trudnych do strawienia dla maluszka pokarmów z zewnątrz. Około półroczne niemowlę ma już zdecydowanie lepiej wykształcone organy wewnętrzne i zdecydowanie
Teoretycznie od nadmiaru wiedzy głowa nie boli, jednak czytając książki o żywieniu niemowląt zanim pojawi się ono na świecie, może sprawić, że po czasie pewne informacje rozmyją nam się a wiedza wyparuje. Dlatego warto przejrzeć najważniejsze pozycje wcześniej i pozaznaczać sobie kluczowe dla nas informacje. Tak, aby we właściwym momencie móc szybciej i treściwiej skorzystać z wiedzy książkowej w prawdziwym życiu. Dlatego czytamy wcześniej i indeksujemy żółtymi karteczkami na później.
Może to i subiektywny wybór, jednak z pewnością pomógł niejednej mamie w trudnych początkach rozszerzania diety niemowlaka. Zdaniem wielu mam są to pozycje, które ratują w gąszczu faktów i mitów o żywieniu dzieci, są podparte fachowymi badaniami i najnowszą wiedzą medyczną. Warto znać i wyrobić sobie własne zdanie.
10. malgorzatajackowska.com - blog mamy dietetyka, Małgorzaty Jackowskiej, pełny praktycznych pomysłów na pierwsze posiłki, a także treści "o dobrej diecie dziecka i mamy, zdrowym karmieniu i świadomych wyborach żywieniowych i rodzicielskich".
9. alaantkoweblw.pl - blog dwóch mam (a więc praktyków w akcji), przybliżający wciąż rewolucyjny w naszych kręgach nurt żywienia metodą BLW. Gotowe przepisy i rady na chyba wszystkie bolączki związane z wprowadzaniem BLW do naszych domów. Warto sięgać, gdy zniechęcenie do codziennego mozolenia się w garach bierze górę.
8. "Smakoterapia" - Iwona Zasuwa. Książka i blog (www.smakoterapia.pl), który z pewnością warto odwiedzić.
7. Szpinakrobiblee.pl - blog z konkretną dawką wiedzy o tym jak przygotowywać pierwsze posiłki dla malucha, które produkty uzupełniają które mikro i makroelementy diety oraz jak radzić sobie z problemami żywieniowymi dzieci.
6. Mamalekarz.pl - e-booki tej młodej pani doktor i mamy w jednej osobie, potrafią szybko i konkretnie rozwiać wątpliwości dotyczące zdrowego odżywiania, higieny i zdrowych nawyków w czasie rozszerzania diety niemowlaka.
5. "Alaantkowe BLW. Od niemowlaka do starszaka" Joanna Anger, Anna Piszczek - książka wydana przez dwie mamy, pasjonatki zdrowego odżywiania i zrównoważonego rozwoju dzieci, autorek bloga o tej samej nazwie.
4. "Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą" Bożeny Żak - kompendium wiedzy na start jak odżywiać siebie i maluszka aby wspólnie zadbać o odporność i mamy i dziecka. Fenomenalne przepisy (dużo vege) na domowe posiłki bez konserwantów. Wiedza o tym jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe maluszka. Dodatkowo dużo informacji o alergiach pokarmowych i jak ich unikać.
3. "Odżywianie według Pięciu Przemian dla matki i dziecka" Barbary Temelie - świetna książka dla kobiet i mężczyzn przygotowujących się dopiero do roli mamy i taty. Porady jak przygotować organizm na trudy 9 miesięcy ciąży, jak dbać o siebie w ciąży i co jeść w okresie połogu. W książce znajdziemy też tabelę produktów spożywczych w układzie Pięciu Przemian.
2. "Bobas Lubi Wybór" - autorstwa Gill Rapley i Tracey Murkett - biblia dla mam, które chcą jak najszybciej nauczyć swoje dziecko samodzielnego jedzenia oraz nie chcą się w przyszłości użerać z niejadkiem. Książka opisuje jak zacząć wprowadzać stałe pokarmy do diety niemowlaka, w jakiej formie je podawać i jak sprawić, by kilkumiesięczne dziecko jadło z chęcią wszystko, co opiekunowie przygotują.
1. "Bobas Lubi Wybór Książka Kucharska" - uzupełniające książkę o tym samym tytule, precyzyjnie skomponowane przepisy autorstwa Gill Rapley i Tracey Murkett
>>> Czytaj też:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Olinka89 2021.10.31 18:31
Te słoiczki faktycznie są super, pierwsza łyżeczka nie jest dodatkowo dosładzana, skład to jedynie ekologiczne warzywa i owoce.
Malutka8 2021.02.28 17:26
Ja ufam produktom Hipp, kupuję ich słoiczki, na razie skończyliśmy 4 miesiąc więc podaje te jednoskłanikowe, mają fajną pojemność no 80 gramów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.