Opublikowany przez: monika.g 2016-01-21 17:12:52
Rotawirusy to wirusy powodujące biegunkę u niemowląt i dzieci. Przenoszą się głównie drogą kropelkową oraz pokarmową. Organizm raz nim zarażony wytwarza przeciwciała, które chronią go przed powtórnym zakażeniem, dlatego dorośli są odporni na jego działanie. Za to dzieci do 5 roku życia są szczególnie narażone na jego ataki. Najbardziej groźny jest on dla dzieci między szóstym miesiącem a drugim rokiem życia. Młodsze dzieci chronią przeciwciała zawarte w mleku mamy.
(Pixabay.com @ Rotawirusy - objawy)
Rotawirusy – objawy
Pierwszym objawem zakażenia jest wysoka gorączka, po której pojawiają się intensywne wymioty, powtarzające się nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Najgorszym objawem jest wodnista, uporczywa biegunka. Wirusy umiejscawiają się w komórkach jelita cienkiego, gdzie namnażają się i niszczą nabłonek. Organizm, próbując się ich pozbyć, zwiększa wydalanie, co skutkuje wzmożoną biegunką powodującą odwodnienia. Objawami odwodnienia u niemowlęcia jest zapadnięte ciemiączko, podkrążone oczy oraz skąpy mocz o ciemnej barwie.
Rotawirusy – leczenie
Zakażenia rotawirusami nie leczy się żadnymi tabletkami z apteki. Leczenie polega przede wszystkim na tym, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeśli intensywna biegunka wystąpi u niemowlaka należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż może być potrzebne nawadnianie przez kroplówkę.
W przypadku starszych dzieci ważna jest dieta dziecka. Maluch zapewne nie będzie miał ochoty na jedzenie, ale przecież musi jeść. Podawaj mu więc potrawy lekkostrawne, niesmażone i beztłuszczowe. Dobry będzie w tym przypadku kleik ryżowy lub marchwianka. Florę bakteryjną przewodu pokarmowego wzmocnisz podając dziecku jogurty lub probiotyki w kropelkach zawierające dobre bakterie, ułatwiające trawienie i przyswajanie pokarmów.
Najważniejsze w leczeniu zakażenia rotawirusami jest nawadnianie. Dziecko powinno pić dużo chłodnych napoi, ponieważ ciepłe mogą wywołać odruchy wymiotne. Wskazane jest, by maluch wypijał trzy czwarte szklanki płynu na kilogram masy ciała. Najlepiej podawać wodę lub napar z rumianku czy kopru włoskiego. Nie podawaj słodkich napojów, bo mogą wywoływać wymioty. Jeśli maluch nie chce pić i jest osłabiony najlepiej zabrać go do lekarza, który zdecyduje o leczeniu i ewentualnej hospitalizacji.
Rotawirusy - zapobieganie
Aby nie dopuścić do zakażenia malucha rotawirusami najlepiej miedzy 6. a 16. tygodniem życia dziecka zaszczepić je przeciwko wirusowi. Poza tym ucz malca zasad higieny takich jak mycie rąk przed posiłkami i po każdym wyjściu z toalety oraz po zabawie ze zwierzętami czy na podwórku. Pilnuj, by nie wkładał do buzi brudnych rąk czy jakichś przedmiotów podniesionych z ziemi czy podłogi. Picie nieprzegotowanej wody lub jedzenie nieumytych warzyw i owoców również może być niebezpieczne, dlatego zawsze zwracaj na to uwagę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Probiotyki dla dzieci – czy warto stosować?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.22.*.* 2016.02.05 15:07
ja pierwszego dziecka nie zaszczepiłam na rota, mimo iż mała złapała wirusa ale przeszła go łagodnie, z biegunką oczywiście był problem ale ładnie piła orsalit który jej podawałam by się nie odwodniła, drugiego dziecka też nie zaszczepię bo szkoda mi obciążać organizm dodatkową szczepionką
37.47.*.* 2016.01.28 16:15
Właśnie wróciłam z 1,5 rocznym synkiem do domu. Masakra. Wymioty, biegunka. Rownież żałuje ze nie zaszczepiłam.
malenka1985 2016.01.24 15:07
moje dzieci dzieki Bogu nie ale współczuję innym...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.