Opublikowany przez:
Familiepl
2020-02-06 11:57:17
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Annie Spratt/ Unsplash
Powszechnie wiadomo, że zaburzenia snu u dorosłych mogą powodować problemy psychiczne i poznawcze. Dotyczy to zwłaszcza złej jakości snu oraz bezsenności.
Po raz pierwszy na szeroką skalę przyjrzano się temu problemowi u dzieci, a wyniki badania opublikowano w najnowszym numerze magazynu "Molecular Psychiatry".
W badaniu wzięło udział ponad 11 tys. dzieci w wieku 9-11 lat. Jako wykładnię zastosowano obraz struktury mózgu badany rezonansem magnetycznym (MRI). Teza badawcza miała wykazać, jak jakość i długość snu u dzieci wpływa na problemy psychiatryczne, poznawcze, a także samą strukturę mózgu.
Wyniki badań jednoznacznie wskazują na sen, jako jedną z głównych przyczyn zaburzeń psychicznych u dzieci.
Dzieci, których jakość snu była niska i sypiały krótko, miały zdecydowanie większe ryzyko depresji, lęku, zachowań impulsywnych, a także słabszych zdolności poznawczych. Ponadto problemy depresyjne uaktywniały się zwykle po około roku od zaobserwowaniu niedosypiania u dziecka.
Analiza badań MRI wskazała również, że krótszy czas snu powodował też zmiany strukturalne mózgu (niższa objętość), w takich obszarach jak: kora oczodołowa, przedczołowa i skroniowa.
Okazało się , że problemy u dzieci, które spały krócej niż 7 godzin na dobę, pojawiały się średnio o 53 procent częściej, niż u dzieci śpiących dłużej. Również ich wynik poznawczy był niemal 8 procent niższy, niż pozostałych.
Jakość i długość snu u rozwijających się dzieci jest bardzo ważna, a zalecany czas to 9-12 godzin na dobę.
Nie jest to łatwe, gdy dzieci muszą wstawać bardzo rano do szkoły, do późna odrabiają lekcje, a jeszcze powinny mieć czas na swoje pasje. Jednak warto zadbać o jakość snu dziecka, bo niedosypianie może mieć bardzo poważne konsekwencje!
źródło badania: nature.com
CZYTAJ TEŻ:
>> Jak się chronić przed rakiem? Poznaj 12 kroków, które w tym pomogą
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
37.47.*.*
2020.02.06 20:58
Sen jest bardzo ważny i dla małych i dużych a także dorosłych. Niedospana odbija się na zdrowiu. Czasem może nie od razu...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!