Opublikowany przez: Kasia P. Źródło artykułu: Media Use and Child Sleep: The Impact of Content, Timing, and En 2018-09-30 12:45:14
Autor zdjęcia/źródło: Dziewczynka, sen @ Designed by Freepic.diller
W wielu domach dobranocka to już rodzinna tradycja. Z sentymentem wspominamy bajki dla dzieci, które puszczano nam przed snem w dzieciństwie. Myślimy więc, że nie ma nic złego w tym żeby puszczać dziecku bajkę przed zaśnięciem. Wszyscy tak robią w końcu, a już na pewno zdecydowana większość rodziców. To jednak nie jest wystarczający argument do tego, żeby owej tradycji nie zaniechać. Wszelakie badania pokazują bowiem, że wieczorne oglądanie bajek nie ma dobrego wpływu na dziecko. Wybrałam trzy badania, które zachęcają nas do innych aktywności dla dziecka przed snem. Być może uznasz dzięki nim, że warto zmienić wieczorne rytuały na coś bardziej wartościowego niż bajka na ekranie.
Zanim nasz szkrab podrośnie to my decydujemy o tym co będzie robić przed snem. Mamy do wyboru wiele aktywności. Często jednak puszczamy dziecku bajkę z You Tuba, czy z TV i… naturalnie mamy chwilę spokoju. Tymczasem przebadano 600 amerykańskich dzieci w wieku 3 do 5 lat,, które po godzinie 19:00 oglądały bajki przed snem. Okazało się, że te właśnie dzieci mają o wiele częściej kłopoty z zasypianiem, miewają także częściej koszmary i problem z budzeniem się w nocy. Trzeba jeszcze dodać, że takie efekty obserwowano nawet po bajkach powszechnie uznanych za wychowawcze i wartościowe. Jednocześnie takich efektów nie zauważono wtedy, kiedy dzieci oglądały bajki rano lub popołudniami. Dlatego właśnie m.in. organizacja Zero to Three nawołuje, żeby na 2 godziny przed snem nie dawać dziecku kontaktu z jakąkolwiek elektoniką,w tym również bajkami z laptopa, czy telewizora.
Inne badania z kolei pokazują, że wieczorne oglądanie bajek często wiąże się z jedzeniem w tym samym czasie kolacji przez dzieci. Takie połączenie to wypracowywanie jednego z gorszych nawyków jakie można sobie tylko wyobrazić. Nie pozostaje to bez wpływu na wagę dziecka, które zajada pokazujące się na ekranie sytuacje, a zatem swoje emocje.
Jeszcze inne ciekawe badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Melbourne. Wynika z nich, że jedym z najlepszych wyznaczników pociomu szczęścia u dzieci jest właśnie to, czy odpowiednio i dobrze się wysypiają. Nic nowego można powiedzieć, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dla dziecka sen jest bardzo ważny. Teraz mamy na to naukowe potwierdzenie.
Oczywiście nie jest rzeczą prostą odzwyczaić dziecko od nawyku, który trwa już długo. Jednak można dziecku czytać bajkę, pokazywać obrazki, śpiewać kołysanki, tulić, kołysać i głaskać po główce. To rytuały jeszcze starsze od oglądania bajek w telewizji i jak badania pokazują taki powrót do przeszłości może dziecku wyjść tylko na zdrowie.
ZOBACZ TAKŻE:
Najnowsze badania: Co zmienia dziecko w życiu? >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.