Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami problemem była nie tylko różnica w kolorach pojemników, ale to, że posegregowane w domu odpady trafiające zgodnie z opisem do odpowiednich pojemników, były następnie wrzucane wszystkie razem do jednej śmieciarki. Czyli segregacja kończyła się na poziomie domowym.
Nowe zasady segregacji odpadów
Zgodnie z nowymi przepisami gołym okiem widać jedną podstawową różnicę – wreszcie w całym kraju pojemniki do segregacji odpadów będą ujednolicone. Używam słowa „będą”, bo proces przejścia ze starych pojemników na nowe musi potrwać, nie wszystkie samorządy wdrożą natychmiast od 1 lipca nowe zasady. Na dostosowanie pojemników gminy mają zatem 6 miesięcy, lecz na wymianę na nowe w odpowiednich kolorach – do 5 lat. Co to dla nas oznacza? Cóż, nie da się ukryć, że jak zwykle w okresach przejściowych czeka nas niezły bałagan? Bo jeśli, a tak będzie w większości przypadków, będziemy dysponować starymi pojemnikami, to jak ma wyglądać przejście na nowe zasady? Każda gmina będzie zapewne próbowała jakoś dopasować nowe przepisy do stanu faktycznego, poczekamy zobaczymy.
Polska musi sprostać unijnym wymaganiom z zakresie recyklingu. Do roku 2020 powinniśmy dojść do 50 procentowego poziomu recyklingu, obecnie odpady są wykorzystywane ponownie tylko w połowie tej wartości.
Kolory pojemników

Zielony – SZKŁO
Żółty – TWOERZYWA SZTUCZNE I METAL
Niebieski – PAPIER I TEKTURA
Brązowy – ODPADY ORGANICZNE
Nauczymy dzieci, po co segregujemy śmieci?
Czy kolory pojemników, do których będziemy teraz wrzucać odpady są klarownie dostosowane do rodzaju śmieci? Nie wiem, sama podzieliłabym je inaczej. Najłatwiej do nowych zasad segregacji dostosują się pewno dzieci. Najmłodsi wydają się być najbardziej zaangażowaną w segregację odpadów grupą. Młodzi ludzie są przyzwyczajeni do wszechobecnych pojemników przeznaczonych na różne rodzaje odpadów, taka jest ich rzeczywistość i stykają się z segregacją odpadów od przedszkolnych lat.
Nie zaszkodzi jednak przy okazji wdrażania nowych zasad segregacji odpadów przypomnieć dzieciom, dlaczego właściwie to robimy? Jakie płyną korzyści z wysiłku włożonego w segregację odpadów i dlaczego warto umyć butelkę po soczku przed wyrzuceniem:
Odpady trafiają we właściwe miejsca, jeśli uprzednio zostaną posegregowane, wymieszane dopiero ktoś musi podzielić
Pojemniki (plastik i szkło) po dokładnym oczyszczeniu i umyciu w specjalnej fabryce są ponownie wykorzystane
Niepotrzebne nam papier i tektura mogą zostać użyte do produkcji innego papieru, np. bloku do rysowania lub książeczki
Sami robimy różne przedmioty dla siebie z wielu suchych i czystych odpadów, dla przykładu lornetkę z rolek po papierze toaletowym, grzechotki z butelek plastikowych czy pojazd lub wielki dom z kartonów
Dzięki naszym pociechom, sami w zagonionym życiu przypomnimy sobie, po co wlaściwie segregować śmieci? Z pewnością są wśród nas osoby, które nie segregują odpadów, lub robią to w niewłaściwy sposób, bez przekonania. Nie wiemy, jak zgodnie z nowymi przepisami będzie funkcjonowała segregacja w praktyce, lecz możemy starać się robić to jak nalepiej. Jest to w naszym inetresie a dodatkowo, kto ma dawać dobry przykład dzieciom, jeśli nie my dorośli?