Przeziębienie czy grypa? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przeziębienie czy grypa?

W poczekalniach u lekarzy zakatarzone i kaszlące tłumy, czyli sezon chorobowy w pełni. Wśród zimowych chorób dominują przeziębienie i grypa. Jak je odróżnić i skutecznie leczyć?

Przeziębienie czy grypa?

Autor zdjęcia/źródło: Stab | Stock Free Images

Objawy grypy i przeziębienia, choć w niektórych przypadkach są dość podobne, w wielu kwestiach mocno się różnią. Podczas przeziębienia zazwyczaj czujemy się zmęczeni i osłabieni, narzekamy na niedrożność nosa, ból oczu czy kaszel. Rzadko natomiast pojawiają się bóle głowy, brak apetytu, gorączka czy stan podgorączkowy.

W przypadku przeziębienia wystarczą leki dostępne bez recepty, domowe sposoby leczenia (herbata z cytryną, sok z malin, syrop z cebuli) i pozostanie przez kilka dni w łóżku.



Atak na wiele narządów

Gdy pojawia się grypa, czujemy się zdecydowanie gorzej. Choroba atakuje nagle, z wysoką gorączką, dreszczami, bólami głowy, mięśni i stawów. Do tego występuje osłabienie, niedrożność układu oddechowego, zapalenie błony śluzowej nosa, napadowy i suchy kaszel i ból gardła.

Chory czuje się ogólnie rozbity i bez energii. Jednak nawet mając te listę objawów nie bawmy się w lekarza i nie diagnozujmy się samodzielnie — stwierdzenie grypy lub jej braku zostawmy specjaliście.


Jak radzimy sobie z grypą? WŁĄCZ SIĘ DO DYSKUSJI!



Jak i kiedy można zarazić się grypą?

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, można więc zarazić się poprzez kontakt z chorym (przebywając w tym samym pomieszczeniu, w środkach komunikacji miejskiej itp.). Na szczęście chory nie zaraża przez cały okres trwania objawów aż do momentu całkowitego wyzdrowienia.

Osoba dorosła, która jest zakażona wirusem grypy, może zarażać innych przez 3 do 5 dni od pojawienia się pierwszych objawów chorobowych. W przypadku dzieci ten czas jest nieco dłuższy — zarażają nawet do 7 dni.



Szczepienie nie w cenie?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania na grypę są szczepienia, które zapobiegają powstawaniu wielonarządowych powikłań pogrypowych. Jednak nadal nie są one stosowane w Polsce jako standardowa profilaktyka przeciwgrypowa.

W rankingu szczepiących się krajów w Europie jesteśmy przedostatni od końca. W dużej mierze wynika to z niewielkiej wiedzy o samej chorobie i jej ciężkich komplikacjach oraz o niewiedzy na temat samej szczepionki i jej działania. Tymczasem od dziesięcioleci szczepionka jest jedynym skutecznym sposobem na niedopuszczenie do rozwoju grypy.

Te objawy są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej:

• wysoka gorączka, nawet 39 st. C. połączone z obfitym poceniem się  

• dreszcze — towarzyszą wzrostowi temperatury ciała podczas rozwoju infekcji

• bóle mięśniowe — najczęściej pojawia się tzw. łamanie w kościach

• ból głowy — pojawia się na początku choroby, może towarzyszyć mu ból oczu, światłowstręt  • ból gardła i suchy kaszel — w pierwszym stadium choroby kaszel jest suchy, męczący, trudny do opanowania. Potem przechodzi w kaszel wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej

• wyczerpanie i rozbicie — występuje od początku choroby i może trwać przez 2–3 tygodnie od ustąpienia infekcji

• brak apetytu — naturalna reakcja organizmu, który odciąża się kosztem procesów trawienia i przemiany materii, by zmobilizować układ odpornościowy.

U niemowląt i małych dzieci mogą wystąpić majaczenia, drgawki,  biegunka i wymioty.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika rasputinek83
    rasputinek83Ikona zgłaszania komentarza
    Zobacz jak łatwo można się uodpornić na przeziębienie http://bit.ly/GPFg8L