Opublikowany przez: Kasia P. 2016-08-31 11:48:43
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @ przetwory
Powodów jest mnóstwo od tworzenia i podtrzymywania rodzinnych tradycji począwszy, po możliwość obdarowywania najbliższych pożywnym smakołykiem w słoiku. Zachcianki miewamy nie tylko w ciąży, dlatego też warto zaopatrzyć się w różnego typu małe co nieco. Poza tym dla wszystkich wyznawczyń twórczej kuchni ważne jest to, by mieć w domu swoje przetwory, których można zimą używać zarówno jako dodatki do dań, jak również jako zagęszczacze do sosów, czy gotowe passaty pod zupy. Poza tym do tego, że domowe przetwory są najzdrowsze i najsmaczniejsze chyba nie trzeba nikogo przekonywać…
Robiąc przetwory mamy pewność wszystkich zawartych w nich składników, zwłaszcza tych konserwujących. Dzięki przetworom zachowujemy na zimę tak cenne w warzywach: witaminę C (zwłaszcza w pomidorach i papryce), prowitaminę A, czy minerały. W domowych przetworach nie znajdziemy żadnych tzw. ulepszaczy, czy dodatkowych barwników lub aromatów. Wszystko co robimy jest naturalne, smaczne i zdrowe.
Jeśli znasz się na kuchni możesz śmiało sama eksperymentować i wymyślać co jeszcze da się zachować na zimę. Żeby Was zainspirować pogrzebałyśmy w domowych notatnikach z przepisami naszych babć i wybrałyśmy najciekawsze z nich.
Składniki:
½ kg marchwi, sok z pomarańczy, skórka z pomarańczy, 3 łyżki masła, sól, pieprz
Wykonanie:
Pół kilograma marchwi zetrzeć na grubej tarce. Pomarańcze dobrze wyszorować i zetrzeć skórkę na drobnej tarce. Wycisnąć sok z pomarańczy. Rozpuścić masło na patelni. Wrzucić marchewkę i skórkę z pomarańczy. Podsmażyć 2 minuty. Wlać sok, doprawić i znów smażyć 2 minuty. Włożyć do słoików. Dobrze je zamknąć i pasteryzować 10 minut.
Zdj. pixabay
Składniki:
1 i ½ dużych dojrzałych pomidorów
½ kg małych pomidorów
Przecier: większe pomidory, sól, cukier
Wykonanie
Pomidory umyć. Większe pomidory pokroić na ćwiartki. Wrzucić do rondla i pod przykryciem rozgotować. Przetrzeć przez sito. Dodać soli i cukru do smaku. Można dodać papryczki chilli jeśli chcemy mieć ostrzejszy smak. Wlać do słoików. Słoiki dobrze zamknąć. Pasteryzować 20 minut.
Zdj. pixabay
Składniki:
5 młodych korzeni selera, osolona woda
Zalewa: ocet przegotowany, pieprz ziele angielskie, koperek, pietruszka.
Wykonanie:
Selera obrać, pokroić w plasterki i obgotować krótko w osolonej wodzie. Wyjąć na miskę i zalać octem z zielem angielskim. Nakryć, a następnego dnia włożyć selery w słoiki. Wsypać trochę kopru i pietruszki. Ocet jeszcze raz zagotować i ciepłym zalać selery. Słoje dobrze zamknąć.
Składniki:
Wykonanie:
Cukinię umyć osuszyć i obciąć końce. Obrać cienko ze skórki i pokroić wpół plasterki. Pokrojoną cukinie włożyć do rondla i dodać 80 dag cukru, 1 dag posiekanego imbiru, skórkę i sok z cytryny. Wszystko wymieszać. Rondel przykryć i odstawić w chłodne miejsce, na pół godziny. Po tym czasie rondel postawić na ogniu i dusić cukinię 5 minut, zdejmując pianę. Tak przygotowaną masę włożyć do wyparzonych słoików do trzech czwartych ich wysokości. Przykryć zwilżonym wodą celofanem i dobrze zawiązać. Przechowywana w chłodnym miejscu nie traci świeżości do trzech miesięcy.
Zdj. pixabay
Składniki:
1 kg miąższu dyni
Syrop: 2 szklanki wody, 1kg cukru oraz otarta skórka z 2 limet wymieszana z 4 łyżkami cukru, cynamon, goździki, sok z limet.
Wykonanie:
Kilogram oczyszczonego soku z dyni umyć w gorącej wodzie. Z dwóch limet otrzeć skórkę i wymieszać z 4 łyżeczkami cukru. Z wody i cukru oraz uprzednio zrobionej mieszanki ze skórki limet zrobić syrop. Miąższ dyni pokroić na kawałki grubości ok. 1 centymetra. W co trzeci kawałek wbic okruch cynamona i goździk. Z limet wycisnąć sok i skropić nim dynię. Do gorącego syropu włożyć dynię wraz z sokiem i zagotować. Ostawić i pozostawić do następnego dnia. Dynię ponownie zagotować i trzymać na bardzo małym ogniu, aż stanie się szklista. Gorącą przełożyć do słoików, zalać syropem. Słoiki szczelnie zamknąć.
Zdj. pixabay
Składniki:
1kg młodej nierozwiniętej kukurydzy, duża cebula, ziarna pieprzu, ziela angielskiego i gorczycy,
Zalewa:
1 i 1.4 szklanki wody, ¼ szklanki cukru, ½ łyżeczki soli, 2/3 szklanki octu winnego
Wykonanie:
Kaczany oczyścić, opłukać i gotować do miękkości. Opłukać zimną wodą. Zagotować szklankę wody, ćwierć szklanki cukru i łyżeczkę soli. Wlać 2/3 białego octu winnego i wymieszać. Dużą cebulę obrać i pokroić w cienkie plasterki. Na dnie słoików ułożyć cebulę wraz z kilkoma ziarnami pieprzu, ziela angielskiego i gorczycy. Na nich ciasno ułożyć kukurydze i zalać zalewą. Słoiki zamknąć. Pasteryzować 10 minut. Używać do sałatek i przystawek.
Zdj. pixabay
Składniki:
Zalewa:
2 szklanki wody, 2 i ½ łyżki cukru, ½ łyżki soli, ok. ¾ szklanki octu winnego
Wykonanie:
Kilogram brokułów umyć, osączyć i podzielić na różyczki. Jedną marchew oczyścić, opłukać i pokroić w plasterki. Średnią cebulę oczyścić, opłukać i rozdzielić na pierścienie. Liść laurowy pokruszyć. Brokuły i marchew włożyć do wrzątku. Brokuły gotować 3 minuty, a marchew 10 minut. Osączyć i ostudzić. Do słoików włożyć cebulę i po kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego i gorczycy. Włożyć brokuły i marchew, lekko ucisnąć, aby warzywa wypełniły słoik do wysokości dwóch centymetrów poniżej brzegu. Przygotować zalewę z dwóch szklanek wody, dwóch i pół łyżki cukru i pół łyżki soli. Wymieszać ją z niepełną szklanką białego octu winnego. Zalać brokuły w słoikach. Szczelnie zamknąć. Pasteryzować 10 minut.
Zdjęcia: pixabay
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
aga222 2016.12.22 23:37
ja w tym roku bardzo mało zrobiłam przetworów ale znalazłam fajne gotowe z ogródka dziadunia są naturalne bez konserwantów więc śmiało je kupuję , nawet ketchup nauczyłam się u nich zamawiać.
Stokrotka 2016.09.01 16:00
Pewnie! Domowe zawsze w pełnym składzie. A nie taki sklepowy dżem na przykład gdzie więcej wody i konserwantów niż owocu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.