Opublikowany przez: monika.g 2015-04-01 11:37:04
Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ praca w ciąży
Od chwili przedstawienia przez pracownicę świadectwa lekarskiego stwierdzającego ciążę, może ona korzystać z wszelkich uprawnień wynikających z przepisów. Przepisy Kodeksu pracy zabraniają kobietom ciężarnym wykonywania prac szkodliwych dla zdrowia, a także szczególnie uciążliwych. Praca w ciąży ogranicza się do ścisłych 8 godzin w ciągu doby, kobieta ciężarna nie może pracować nadgodzinowo.
Zgodnie z przepisami pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Pracodawca ma obowiązek udzielenia ciężarnej pracownicy zwolnień od pracy na badania lekarskie. Wizyty u lekarza muszą jednak spełniać określone warunki:
Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Może ona również odmówić wyjazdu w delegację poza stałe miejsce pracy i nie ponosi w związku z tym żadnych konsekwencji. Wyróżnia się także dwie grupy prac zakazanych kobietom w ciąży:
Przyszła mama może pracować przy komputerze, jednak nie dłużej nić 4 godziny na dobę. Łamiąc ten przepis o ochronie rodzicielstwa pracodawca naraża się na karę do 30 tys. zł. Mimo tak krótkiego czasu pracy paniom w ciąży zaleca się przerywać zadania przy komputerze i parę minut spacerować. Zapobiega to m.in. obrzękom nóg i bólom pleców. Pozostały czas pracy kobieta w ciąży powinna spedzać na zadaniach nie związanych z obsługą komputera, pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia jej w tym czasie innej pracy do wykonania.
Najczęściej spotykane niedogodności, które dotykają kobietę w ciąży to:
Pracując rękami np. podczas pisania na komputerze, krojenia czy gry na instrumencie możesz odczuwać ból nadgarstków. Pojawia się również drętwienie czy mrowienie w palcach. To całkowicie normalne odczucie w czasie ciąży, gdyż opuchnięte tkanki uciskają nerwy.
Bóle pleców są objawami towarzyszącymi przygotowaniu ciała kobiety do narodzin dziecka. W okresie ciąży stawy biodrowo – krzyżowe, które zazwyczaj są nieruchome, zaczynają się rozluźniać, aby umożliwić dziecku łatwiejsze przyjście na świat w czasie porodu. Skutkiem tego jest znaczne wygięcie kręgosłupa w dolnej części brzucha, napięcie mięśni placów oraz ich ból.
Powinnaś pamiętać o tych niedogodnościach i unikać zbyt wytężonej pracy prowadzącej do ich występowania. Nie wykonuj monotonnie jednej pracy, nie siedź w jednej pozycji, unikaj dłuższego stania, odpoczywaj, rób spacery, nie przemęczaj się. Dbając o siebie dbasz o swoje dziecko, a prawa jakie Ci przysługują w pracy są na Twoją korzyść. Korzystaj więc z nich.
Na jakich warunkach pracowałyście będąc w ciąży? Korzystałyście ze wszystkich przysługujących Wam praw czy może nie było to możliwe w Waszej pracy?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.