Dla wyboru dobrej pozycji do karmienia znaczenie ma również to, czy kobieta jest bezpośrednio po porodzie, czy już mamy do czynienia ze starszym maluszkiem. Duże znaczenie może mieć także pora dnia i przede wszystkim fakt, w jakiej pozycji kobieta czuje się najlepiej.
Pozycja do karmienia: Bezpośrednio po porodzie jesteś w połogu, więc leż
Ciąża i poród to dość męczące zadania. Nie ma tu znaczenia, czy poród odbył się drogami natury, czy przez cesarskie cięcie. Wszystkie świeżo upieczone mamy przeszły ciążę, a już sam ten fakt mocno nadwyręża mięśnie dna miednicy. I to właśnie o te mięśnie musimy teraz zadbać, aby w przyszłości nie borykać się z takimi problemami jak nietrzymanie moczu, obniżenie czy wypadanie narządów. Dlatego w połogu jedną z lepszych pozycji będzie pozycja leżąca. Zwłaszcza gdy maluszek ma ochotę ssać pierś bardzo często i przez dłuższy czas.
Na co zwrócić uwagę podczas karmienia piersią w pozycji leżącej:
- musi Ci być wygodnie, nie powinna podpierać się łokciem, leż swobodnie na jednym lub drugim boku,
- miednicę przesuń lekko do tyłu, aby zrobić maluszkowi miejsce,
- dziecko ma leżeć również na boku, a nie na plecach (spróbuj napić się z przekrzywioną do boku głową!),
- maluch ma być ubrany jak najlżej, aby między nim a Tobą nie było grubych warstw ubrań,
- przyssanie oczywiście ma być głębokie i asymetryczne (dolna warga dziecka pokrywa większą część otoczki niż górna).
W ten sposób można karmić piersią również w nocy. Jeżeli współśpimy z dzieckiem, musimy pamiętać również o zasadach bezpieczeństwa: rodzic ma być zdrowy, nie może być pod wpływem alkoholu czy innych używek. Usuwamy również wszystkie zbędne poduszki, koce itd.
Pozycja siedząca do karmienia piersią
Pozycja siedząca przy karmieniu piersią jest również często wykorzystywana. W takiej pozycji można przystawić dziecko na kilka sposobów. Jeden z prostszych jest tak zwana pozycja krzyżowa. W tej pozycji najłatwiej jest uzyskać prawidłowe przyssanie się dziecka.
O czym pamiętać przy pozycji siedzącej podczas karmienia piersią:
- usiądź wygodnie i prosto,
- miej przy sobie dodatkową poduszkę, aby podłożyć ją pod rękę, gdy dziecko już jest przyssane (nie układamy dziecka na poduszce przed przyssaniem się),
- jeśli jesteś w połogu, możesz używać tej pozycji, ale zadbaj, aby nie była ona używana często,
- w przypadku rany krocza zrezygnuj z tej pozycji do czasu wygojenia się rany.
Różne pozycje do karmienia piersią: wygoda Twoja i dziecka
Teoria swoje, a praktyka pokazuje coś innego. Bywa, że nie zawsze możemy komfortowo leżeć cały dzień z maluchem na łóżku. A szkoda, bo zwłaszcza w połogu, powinna być taka możliwość. Jednak niejednokrotnie mamy też starsze dzieci, gotujemy obiady, pracujemy, a czasami trzeba otworzyć drzwi listonoszowi. W takich i innych wypadkach warto posiłkować się na przykład chustą do noszenia. Zwłaszcza, gdy maluszek często domaga się piersi. W takiej chuście możemy popracować nad wiązaniem, aby maluszek był w ergonomicznej dla siebie pozycji i miał dostęp do piersi.
Pamiętaj, że pozycje do karmienia piersią wybieramy najczęściej intuicyjnie. Warto jednak się im trochę przyjrzeć i w razie czego poprawić. Może pomóc Ci w tym doświadczona Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna. Zawsze warto poszukać jej jeszcze przed porodem i zapisać numer kontaktowy w widocznym miejscu.
Tekst i konsultacja: Ekspert laktacyjny
CZYTAJ TEŻ >> Jak pobudzić laktację domowymi sposobami?