Według stomatologów pożegnanie ze smoczkiem powinno nastąpić najpóźniej do 18 miesiąca życia dziecka. Gdy u malucha pojawią się ząbki powinnaś ograniczyć ssanie. Powoduje ono problemy ze zgryzem i przeżuwaniem i dziecku mogą krzywo rosnąc ząbki. Ssanie smoczka także zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy.
Kiedy odstawiamy smoczek?
Wiek tu nie ma znaczenia. Możesz to zrobić, gdy maluch jest w wieku 6 miesięcy, lub później. Jednak decyzję zawsze powinnaś przemyśleć. Gdy dziecko nadal nadmiernie ssie kciuk, może się okazać, że smoczek jest o wiele mniejszym złem. Jeśli jednak decydujesz się, że najwyższy czas odebrać dziecku smoczek, nie rób tego gdy dziecko jest chore, ząbkuje lub przeżywa jakiś duży stres (przeprowadzka, szczepienie, dłuższy wyjazd rodzica)
Metody odstawiania smoczka
Odruch ssania jest najsilniejszy w pierwszych czterech miesiącach życia. Później zamienia się w przyzwyczajenie, a nawet w nałóg. Powinnaś wyprzedzić ten moment i rozstać się ze smoczkiem, gdy potrzeba ssania słabnie, a dziecko uczy się uspokajać w inny sposób. Maluch szybko zapomni o smoczku. Gdy jednak dziecko jest starsze masz już większy kłopot w pozbyciu się smoczka i musisz się odwołać do najróżniejszych metod. Najlepszym sposobem jest stopniowe odzwyczajanie od smoczka.
- Właściwie na rozstanie się ze smoczkiem każdy moment jest dobry. Obserwuj dziecko uważnie i nie przegapić momentu, kiedy smoczek jest mu rzadziej potrzebny. Czasem dzieci same nagle rezygnują ze smoka.
- Jeśli jednak tak nie jest, nie pozwól dziecku ssać smoczek cały czas.
- Wyjmuj maluchowi smoczek zaraz po zaśnięciu, kiedy jego sen jest najtwardszy.
- Ustal granice, gdzie wolno dziecku ssać smoczek. Zacznij od ograniczania miejsca a skończ na ograniczaniu czasu ssania.
- Zajmij dziecko takimi zajęciami, które nie pozwolą mu na spokojne ssanie smoczka. Rozmawiaj z nim i zachęcaj do śpiewania czy recytowania wierszyków. Gdy maluch będzie mówił ze smoczkiem w buzi, udawaj, że nic nie rozumiesz. Tym sposobem zmusisz go do wyjęcia smoczka. Możesz także dziecku zaproponować zabawę w strojenie dziwnych minek, kiedy to maluch będzie zmuszony do odłożenia smoczka na bok.
- Nie dopuszczaj, aby dziecko było głodne lub śpiące. Rozdrażniony maluch natychmiast sięga po smoczek.
- Rolę smoczka jako uspokajacza spróbuj przenieść na siebie. Okazuj maluchowi więcej uczucia oraz uwagi. W trudnych chwilach przytul go czule, opowiedz ciekawą historię lub włącz uspokajająca muzykę.
- Gdy wszystkie metody zawiodą, zaaranżuj zgubienie smoczka lub zorganizuj smoczkowe, pożegnalne przyjęcie, gdzie w trakcie uroczystej gali nastąpi pożegnanie z pierwszym przyjacielem malucha.
Musisz wiedzieć, że ozbycie się smoczka jest dla dziecka trudnym momentem i silnym przeżyciem, które na długo zostaje w jego pamięci. To naprawdę trudny okres w życiu twojego maleństwa, dlatego ważne jest, abyś okazała szkrabowi zrozumienie i ciepło.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Poszukiwanie smoczka !>>
Jak uspokoić płaczące dziecko?>>