Postanowienia noworoczne: czy warto je robić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Postanowienia noworoczne: czy warto je robić?

Postanowienia noworoczne: czy warto je robić?

Autor zdjęcia/źródło: Postanowienia noworoczne @pixabay

Nowy Rok jest szansą na wprowadzenie zmian w życiu. Jakie postanowienia noworoczne mają szanse na zrealizowanie i czy w ogóle warto robić postanowienia noworoczne?

Dlaczego robimy postanowienia noworoczne: z chęci zmiany czegoś w swoim życiu, doskonalenia się? Bycia lepszymi dla siebie, czy może, by zaimponować innym? Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie: czy wpływ na wypełnienie postanowień noworocznych ma to, że są dobrze przemyślane czy podejmowane pod wpływem impulsu?

Jak robić postanowienia noworoczne?

By postanowienia noworoczne miały szanse powodzenia, powinny być dobrze przemyślane. Tym samym odpowiadamy na pytanie, że te spontaniczne udają się znacznie rzadziej. Okazuje się, że postanowienia noworoczne warto przemyśleć, najlepiej być ze sobą szczerym oraz spisać na kartce co będzie sprzyjało realizacji, a co może pokrzyżować plany: np. lenistwo, zbyt ambitny cel itp.

Jeśli nie jest to nowe postanowienie, tylko z poprzedniego roku (albo robione regularnie od kilku lat), może lepiej z niego zrezygnować? Może cel jest po prostu nierealny - twoja figura ma taki kształt, że bez względu na wagę nie będziesz wyglądała jak Ania Rubik) lub nauka trzech języków obcych w ciągu roku przy twoim trybie życia i ilości obowiązków po pracy skróciłaby twój czas na sen, to wiadomo, że postanowienie jest nierealne. Upierając się przy nim wpędzasz się niepotrzebnie w wyrzuty sumienia i obniżasz poczucie własnej wartości. Postanowienia noworoczne powinny być realne do spełnienia, nawet jeśli będą od ciebie wymagały wysiłku.

Projekt postanowienie roczne

Do postanowień noworocznych warto podchodzić jak do projektów. Trzeba ustalić ich zakres, ilość czasu, który możesz poświecić, rozpisać w czasie kolejne etapy i określić termin, do kiedy powinno zostać zrealizowane.

Postanowienia noworoczne: czegoś się pozbyć czy coś zyskać

Na większość z nas lepiej działa przysłowiowa marchewka niż kijek. Dlatego warto tak formułować postanowienia noworoczne, by dążyć do upragnionego, przyjemnego celu: inaczej dążysz do zdobycia świetnej formy fizycznej niż do walki z nadprogramowymi kilogramami, a nauka języka obcego przyda się po to, żeby lepiej się porozumiewać ze znajomymi z zagranicy lub znaleźć pracę w wymarzonym kraju. Rób sobie także przyjemności, może nauka rysunku lub tańca będzie cię relaksować, mimo, że nie będziesz w niej mistrzem. Czasem każdy z nas potrzebuje odskoczni od codzienności.

Postanowienia noworoczne: twoje, a nie czyjeś oczekiwania

Szanse na zrealizowanie postanowień noworocznych zwiększa także to, że to TY tego chcesz, a nie są to oczekiwania kogoś innego. Jeśli cel jest sprzeczny z twoją naturą, to szanse powodzenia są niewielkie. Pewnie, że warto spróbować, a nuż odkryjesz w sobie ukryty talent, ale nie obwiniaj się, jeśli się nie udało.

Postanowienia noworoczne młodej mamy

Jako młoda mama też możesz robić noworoczne postanowienia. To, że pojawiło się dziecko nie oznacza, że przestałaś istnieć. Także możesz stawiać sobie cele: powrót do pracy w dobrej formie (to nie znaczy, że w idealnej) – czyli zaczniesz poświęcać trochę czasu wyłącznie sobie: na wyjścia z koleżankami, do kosmetyczki, do fitnessu. Przy okazji poćwiczysz asertywność i umiejętność proszenia o pomoc jeśli jest ci potrzebna – nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie.

>>> Czytaj też: 

Jak jeść mniej? 13 skutecznych sposobów jak nie tyć nawet w święta!

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Hahaha coś trzeba robić... od czegoś trzeba zacząć... Byle na lepsze...
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Hahaha coś trzeba robić... od czegoś trzeba zacząć... Byle na lepsze...