Opublikowany przez: ULA
Okres przedświąteczny jest dla mam szczególnie aktywny. Na ich głowach są zakupy, sprzątanie, gotowanie i wypieki. Nie można jednak zapomnieć, że dzieci chciałby czerpać ze świąt radość. Niech nie wynika ona tylko z prezentów czy z polewania wody. Pamiętajmy też, żeby nie spędzać Wielkanocy biernie, przy stole. Czas można uatrakcyjniać na wiele sposobów.
Zaczynamy od wykonania z dziećmi kartek świątecznych. Naprawdę nie muszą być one dziełem sztuki. Kupmy kolorowy papier, bibułę, krepę, naklejki ze świątecznymi motywami, a pomysły same przyjdą do głowy. Wykorzystajmy wstążki i kawałki materiału. Dzieci potrzebują naprowadzenia, zwłaszcza wyjaśnienia znaczenia motywów wielkanocnych. Można też zaproponować wzory wiosenne.
Ważne jest, żeby większość pracy należała do dzieci. My możemy służyć pomocą techniczną, na przykład - w zależności od wieku dziecka - wycinaniem nożyczkami. Wspólnie wypiszcie życzenia, warto też samodzielnie skonstruować koperty. Koniecznie wraz z dzieckiem trzeba udać się na pocztę i pomóc mu we wrzuceniu kartek do skrzynki.
Frajdą dla maluchów będzie z pewnością wspólne wykonywanie ozdób. Oto kilka propozycji:
- stroik z gałązek bukszpanu, bazi, żółtych forsycji. Do stroika można dodać wydmuszkę (z wnętrza jajka małą dziurką wydmuchujemy zawartość i ostrożnie ścinamy około ¼ skorupki – górę jajka. Do pozostałej części wsypujemy ziemię i ziarnka rzeżuchy). Ozdoby zawieszamy też na kolorowych gałązkach.
- kolorowa palma
- wszelkiego rodzaju prace plastyczne – wykonywanie wielkanocnych witraży (farbami do malowania na szkle), wycinanie i malowanie kurczaków.
Wśród przedświątecznych atrakcji powinno znaleźć się również wysiewanie rzeżuchy na wacie bądź owsa/ żyta w doniczce. Jednak największe pola do działania dają oczywiście JAJKA. Pomysłów na ich wykorzystywanie jest całe mnóstwo. Ozdabiamy je na wiele sposobów:
- zabarwiamy na różne kolory, a następnie skrobiemy w skorupce wzorki. Dodatki do wody, w której gotujemy jaja, zapewni uzyskanie wybranego koloru (łupiny cebuli – brązowy, marchew i dynia – pomarańczowy, kwiaty malwy – fioletowy, sok z buraków – różowy, łupiny orzecha i cebuli – złoty, poszatkowana czerwona kapusta – niebieski, kurkuma - żółty). Jeśli do wody dolejemy trochę octu, uzyskane odcienie będą trwalsze.
- jajka oklejamy tak naprawdę wszystkim, co mamy pod ręką – koralikami, ziarenkami, kolorowymi elementami, watą, piórkami, włóczką, koronkami i wstążeczkami.
- do wyboru mamy również gotowe zestawy do malowania jajek.
- dzieci mogą też użyć stempelków.
Warto jest wykorzystać jajka do zabaw. W święta wielkanocne:
- szukamy czekoladowe jajka – chowamy je w ogrodzie bądź w mieszkaniu. Uczestników zabawy wyposażamy w koszyczki. Można też ukryć plastikowe jajka – sikawki na lany poniedziałek.
- ze starszymi dziećmi przeprowadzamy podchody
- dzieci turlają ugotowane jaja wzdłuż wyznaczonych linii lub przenoszą je na łyżkach.
Takie szukanie sprawia dzieciom wiele radości. Lepiej jest jeśli same odnajdą prezenty od zajączka niż jak dostaną je do ręki.
Anna Chmielewska
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
kasiekpelasiek 2013.03.21 13:10
U nas jest tradycja szukania czekoladowej pisanki :) W tym roku będzie u nas dziewięcioro dzieci, ale będzie zabawa. Takie pisanki widziałam, że w tym roku Wedel zrobił na święta, trzeba się już niedługo zaopatrzyć. Przynajmniej jajeczka będą z prawdziwej i dobrej czekolady.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.