Opublikowany przez: Ola A. Redakcja 2022-06-27 12:02:28
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
autor Olga Vitoš
Kobiety, które urodziły przez cesarskie cięcie, tak jak i te, które rodziły drogami natury, przechodzą połóg. Połóg jest bardzo ważnym i delikatnym czasem w życiu kobiety, Właśnie wtedy powinnaś myśleć również o sobie i zadbać o siebie, nie tylko o maluszka.
Duże znaczenie w odniesieniu do jakości połogu ma jakość porodu. I nie chodzi mi tutaj tylko o prostą kwestię: poród drogami natury i poród przez cesarskie cięcie, ale o szereg procedur, wsparcie i właśnie jakość tego porodu. Poród przez cesarskie cięcie może być cudowny, ale może być także traumatyczny. I to właśnie będzie wpływało na jakość połogu. Warto zadbać o to, aby wybrać jak najlepsze miejsce do porodu.
Po porodzie macica musi się obkurczyć. Trwa to z reguły około 6 tygodni. Może też zdarzyć się tak, że potrwa trochę dłużej. Po cesarskim cięciu obkurczanie macicy ze względu na cięcie może być bardziej bolesne, aczkolwiek stosowane obecnie nowoczesne techniki w chirurgii znacznie zmniejszyły takie problemy.
Macica po porodzie musi także się oczyścić, więc przez pierwsze tygodnie po porodzie będziesz wydalać tzw. odchody połogowe. Po cesarskim cięciu może być ich zdecydowanie mniej niż po porodzie drogami natury. Związane jest to z faktem, że lekarz przed zaszyciem macicy, oczyszcza ją mechanicznie.
Blizna po cesarskim cięciu często jest obiektem zmartwień wśród kobiet. Niepotrzebnie. Obecnie mamy dużo możliwości. Przede wszystkim lekarze specjalizują się już w jak najcieńszych bliznach, które potem stają się prawie niewidoczne. Dodatkowo widoczność blizny można zmniejszyć dzięki specjalnym kremom. Jednak co jest ważniejsze, mamy fizjoterapeutów uroginekologicznych, którzy pomagają kobietom mobilizować bliznę. Dzięki temu w przyszłości to miejsce nie będzie sprawiało Ci problemów. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może również pomóc Ci w przygotowaniu ciała do kolejnego porodu. Może również sprawdzić jakość Twoich mięśni dna miednicy.
Tak jak po porodzie drogami natury, tak i po cięciu cesarskim pierwsze tygodnie powinnaś spędzić z maluszkiem w łóżku. Twój organizm potrzebuje czasu na regenerację. Twoje mięśnie dna miednicy, które jeszcze niedawno dźwigały ogromny dodatkowy ciężar, potrzebują czasu na wzmocnienie się. Po cesarskim cięciu ten czas może być odrobinę dłuższy. Warto mniej więcej około 6 tygodnia po porodzie skonsultować się z lekarzem ginekologiem i z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Nie śpiesz się z ćwiczeniami. Wiele kobiet chciałoby jak najszybciej wrócić po porodzie do wcześniejszej figury. Tu jednak ważne jest Twoje zdrowie. W sprawie możliwości ćwiczeń skonsultuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Wśród kobiet nadal żywy jest mit, że cesarskie cięcie opóźnia tzw. “nawał pokarmu”. To nie jest prawda. Start zwiększenia laktacji zaczyna się w momencie odłączenia się od macicy łożyska, co dzieje się i przy porodzie drogami natury i przy cesarskim cięciu. Dlaczego w takim razie dużo kobiet w Polsce zwraca uwagę na małą ilość mleka po cesarskim cięciu? Jest to efekt separacji od dziecka, to znaczy opóźnienia lub całkowitego braku kontaktu skóra do skóry między matką a dzieckiem.
Musisz wiedzieć, że po cesarskim cięciu bezpośredni kontakt skóra do skóry z dzieckiem od razu po jego urodzeniu (jeszcze w trakcie operacji) jest możliwy i jak najbardziej wskazany. W krajach sąsiadujących z Polską takie praktyki są stosowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Polsce one również stały się normą. Warto o nie pytać i tego wymagać.
Ból jest kwestią bardzo indywidualną. Każda z nas inaczej odczuwa ból. Dla jednej kobiety ból rany po cesarskim cięciu w pierwszych dniach będzie duży, dla innej nie. I obie opcje są normalne. Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Przede wszystkim ból, który się nie zmniejsza, albo narasta. Rana powinna się goić, więc ból związany z nią powinien słabnąć. Po kilku dniach powinnaś już czuć wyraźną ulgę. Zaalarmować Cię także powinna ropna wydzielina z rany po cięciu, nieprawidłowe odchody połogowe (zbyt silne, śmierdzące, lub zatrzymanie odchodów w pierwszych dniach).
Pamiętaj, że cesarskie cięcie nie oznacza, że nie możesz karmić dziecka piersią. Nie oznacza również, że nie możesz w przyszłości rodzić drogami natury. Pamiętaj również, że masz prawo pytać lekarzy, wymagać odpowiedzi i udzielenia wszelkich informacji.
CZYTAJ TEŻ >> Jak pobudzić laktację domowymi sposobami?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.