Artykuł promocyjny Opublikowany przez: ULA 2013-04-04 10:27:08
Tekst: Weronika Kojro - fizjoterapeuta, instruktor pływania
Chcielibyśmy zaproponować wszystkim rodzicom i opiekunom niemowląt od 6 tyg do 6 miesiąca życia zajęcia według autorskiego programu Redeco obejmującego naukę samodzielnego wykonania masażu Shantali oraz zajęć adaptacyjnych do środowiska wodnego.
Zapytacie zapewne czy to nie za wcześnie?
Większość szkół pływania organizuje zajęcia dla dzieci od 3 miesiąca życia. Redeco ma w swojej ofercie naukę pływania dla dzieci od początku okresu niemowlęcego czyli od 6 tygodnia życia. Decyzja rozpoczęcia adaptacji do środowiska wodnego na basenie przygotowanym specjalnie dla dzieci jest zgodna z opinią Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt.
My nie boimy się tego robić. Mamy przeszkoloną i doświadczoną kadrę i stwarzamy optymalne warunki na obiekcie. Odpowiednia temperatura powietrza i wody, masaż Shantali jako wstęp do zajęć a następnie odpowiednio zmodyfikowane chwyty i podtrzymania stosowane podczas ćwiczeń w wodzie pozwolą na bezpieczne przeprowadzenia takich zajęć z dziećmi już od 6 tygodnia życia.
Zajęcia dedykowane niemowlętom i małym dzieciom w Redeco to nie tylko adaptacja do środowiska wodnego. Nasza oferta jest bogatsza o część adaptacyjną na lądzie.
Pierwsze 15 min przeznaczone jest na masaż Shantali wykonywany pod moim okiem przez rodziców i opiekunów w grupach do 6 miesiąca życia dziecka. W grupach starszych po wyżej 6 miesiaca proponuję gimnastykę na ladzie jako wstęp przed częścią główną.
Ćwiczenia gimnastyczne na lądzie jako element wprowadzający do zajęć w wodzie z niemowlętami i małymi dziećmi mają za zadanie przygotować organizm do pracy. Ćwiczenia dobiera się tak aby nawiązywać do zadań dydaktycznych przyswajanych przez dzieci w części głównej w wodzie. Są one ukierunkowane na zwiększenie zakresu ruchu w stawach oraz znormalizowaniu napięcia mięśniowego.
Nowatorskie połącznie masażu przed zajęciami w wodzie dla dzieci w wieku 6 tygodni - 6 miesięcy jest przemyślaną i uzasadnioną koncepcją. Głęboko wierzę, jako fizjoterapeuta i matka, że klika minut relaksującego masażu dziecięcego jako wstęp do zajęć w wodzie ma ogromny wpływ na uwrażliwienie bodźców skóry niemowląt, a co za tym idzie łatwiejsze przyswajanie nowych ruchów w wodzie.
System odbierania bodźców dotykowych jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dziecka. Wiele receptorów czuciowych znajduje się właśnie na skórze i to dzięki temu nowo narodzone dziecko odbiera informacje z ciała i otoczenia. Masaż Shantali bezpośrednio przed wejściem do wody ma przede wszystkim za zadanie pobudzić receptory dotykowe by zwiększyć wrażliwość na bodźce.
Koncepcję takiego prowadzenia zajęć zasugerował mi obecny Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt. Idea poparta jest zatem wieloletnim doświadczeniem oraz literaturą w tym temacie.
Od kilku lat wiele się słyszy na temat pływania niemowląt, czy jest to tylko moda która jak coca-cola przyszła do nas z zachodu. Jak jest naprawdę?
Zajęcia dla samych dzieci to na pewno wspaniała zabawa, przygoda z wodą, światłami i muzyką, czas na który dzieci czekają z niecierpliwością cały tydzień.
Jako instruktor pływania powiem, że korzyścią jest adaptacja do środowiska wodnego, czyli brak lęku przed kropla wody w oku. Im wcześniej, tym mniejsze lęki i obawy, bo środowisko wodne było jeszcze całkiem niedawno tym naturalnie otaczającym i odruchy płodowe, ułatwiające naukę pływania, nim związane nie zostały jeszcze wygaszone (odruch pływania, odruch zapobiegający zachłyśnięciu w kontakcie z wodą).
Na zajęciach dzieci uczą się otwierania oczu pod wodą, nurkowania, samodzielnego utrzymywania się na wodzie, elementarnych ruchów kończyn górnych i dolnych w pozycji na brzuchu i plecach.
Dla mnie jako fizjoterapeuty istotna jest stymulacja układu psychoruchowego dziecka. Dzieci uczestniczące w takich zajęciach lepiej się rozwijają, są silniejsze, bardziej odporne na infekcje.
Łatwiej też nawiązują kontakt z otoczeniem i rówieśnikami.
Nasze zajęcia z niemowlętami rozwijają dzieci nie tylko ruchowo. Dzięki masażowi, muzyce i świetle (na wieczornych zajęciach) śmiało można mówić o tym, że zajęcia prowadzone są pod kątem "stymulacji polisensomotorycznej". Jest to proces celowej organizacji wszystkich zmysłów, których wzajemne oddziaływanie na siebie jest niezbędne do prawidłowej interpretacji świata i wykonania odpowiedniej reakcji u dzieci. Jednakże podstawowe znaczenie nie ma intensywne bodźcowanie a rytualizacja czynności.
Stymulowanie bez rytualizacji wprowadzi chaos, co pociągnie za sobą zamknięcie się dzieci na kontakt. Elementy niezmienne na zajęciach w Redeco to ten sam czas, miejsce, ten sam prowadzący, ćwiczenia rozgrzewające i/ lub masaż, muzyka przygotowana dla dzieci wierszyki i piosenki w części wstępnej tworzą swoisty niepowtarzalny klimat wprowadzający idealne warunki do pracy z dziećmi.
Na zajęciach w Redeco stymulujemy w sposób celowy, zawsze zgodnie z tematem zajęć. Pobudzamy wzrok, słuch, dotyk, propriocepcję-czucie głębokie i układ przedsionkowy, który odbiera wrażenia ruchowe. Do kompletu brakuje nam jeszcze stymulowanie smaku i węchu.
Myśląc o wyborze szkoły pływania zastanówcie się chwilę i dobrze przejrzyjcie oferty. Na co zwrócić uwagę:
Istotne są warunki pływalni temperatura powietrza, wody, sposób jej oczyszczania (preferowana jest woda chlorowana i ozonowana a także woda chlorowana wysokiej jakości preparatami bezpiecznymi dla małych dzieci), przygotowane przewijaki, łóżeczka turystyczne
Czas trwania zajęć, dla najmłodszych dzieci proponuje się do 35 minut w wodzie, 15 minut masażu lub rozgrzewki na lądzie jest zdecydowanie dodatkowym atutem.
Istotnym elementem przy wyborze szkoły pływania jest sam prowadzący. Warto sprawdzić czy oprócz uprawnień do prowadzenia zajęć w wodzie instruktor ma ukończony kurs doszkalający z pływania z niemowlętami i małymi dziećmi. Zaletą będzie jeśli jego wykształcenie kierunkowe oscyluje wokół nauk medycznych lub paramedycznych. Świetnie sprawdzają się w pracy z niemowlętami instruktorzy będący jednocześnie pedagogami i/lub fizjoterapeutami.
To co jesteśmy w stanie sprawdzić dopiero na zajęciach a co najważniejsze to osobowość prowadzącego. Ważne by był świadomy własnej ekspresji mimicznej, ruchowej i głosowej, bo to nauczyciel jest w dużej mierze odpowiedzialny za kształtowanie pozytywnego nastawienia dzieci i rodziców do zajęć oraz ich motywacji do działania.
Pływanie z niemowlętami rzeczywiście przyszło z zachodu jak coca-cola lecz w przeciwieństwie do niej moda ta jest zdrowa i przynosi tylko korzyści. Spędzanie czasu z dzieckiem w sposób aktywny, stymulowanie jego rozwoju psychomotorycznego a także wyrobienie w nim potrzeby ruchu na całe życie to zdecydowanie elementy, które składają się na nową lepsza jakość życia zarówno dzieci jak i ich opiekunów.
Redeco – Dla Kochających Sport
Centrum Basenowo-Sportowe Redeco Ul. Rogowska 52a 54-440 Wrocław Tel. 71/359-77-77 |
Centrum Squasha Redeco Ul. Strzegomska 210-212 54-432 Wrocław Tel. 71/722-41-71 |
Centrum Tenisowe Redeco Ul. Gen. J. Hallera 81a 53-325 Wrocław Tel. 71/338-09-74 |
Centrum Motoryzacyjne Redeco Ul. Rakietowa 39 54-615 Wrocław Tel. 603-460-433 |
89.25.*.* 2017.03.16 13:04
Tylko że artykuł dotyczy nauki pływania w Szkole Redeco a nie u P. Sławka ;-)
77.254.*.* 2016.12.22 13:18
Pan Sławek Wróblewski ze szkoły pływania Fala widzę, że jest uwielbiany :) Sama zastawiam sie czy sie z córą nie zapisać, w sumie chciałabym żeby nauczyła się pływać, a im wcześniej tym lepiej :) Może skuszę się od stycznia :)
185.158.*.* 2016.12.05 16:07
Chyba faktycznie musze się zapisać z moim maluszkiem na pływanie i chyba do tego Faceta od Mokrej Roboty, jak piszecie, że jest taki fajny :) Moja córeczka ma 3 miesiące, więc może po Nowym Roku dołączyym do Was.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.