Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: www.instagram.com/iga.swiatek/
Zły nastrój, który pojawia się tuz przed okresem, a także szereg innych objawów towarzyszących zmianom hormonalnym, coraz częściej jest poruszany przez kobiety. Ostatnio nawet nasz niezłomna teniststka Iga Świątek wyznała, że przyczyną jej kiepskiego nastroju był właśnie PMS.
- Nie chcę wymyślać wymówek czy szukać innych wytłumaczeń. Ciężko o tym mówić, bo wiem, że w sporcie nie zdarza się to często. Ale PMS naprawdę uderzył mnie tego dnia. Mówię to każdej młodej dziewczynie, która nie wie, co się dzieje. Nie martw się, to normalne - wyznała podczas konferencji prasowej Iga Światek.
Co to jest PMS i jaki ma wpływ na samopoczucie? Wyjaśniamy.
Jeśli zastanawiasz się, co to jest PMS, to spieszymy z wyjaśnieniem, że pochodzi on od angielskiego określenia Premenstrual Syndrome, co dokładnie oznacza Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego.
PMS to jest szereg objawów, które towarzysza kobietom przed terminem spodziewanej miesiączki. Najczęściej pojawia się on na około tydzień przed okresem, czasem na 2-3 dni przed.
PMS, czyli Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego charakteryzuje szereg objawów, które mogą być wysoce uciążliwe i nieprzyjemne dla dotkniętej nimi kobiety. Jednymi z najbardziej charakterystycznych są drażliwość, smutek, napady złości, zdenerwowanie, płaczliwość, zawroty głowy, większa wrażliwość piersi, czy tez napady głodu i apetyt na słodycze oraz niezdrowe potrawy.
Objawów, których w czasie PMS doświadczają kobiety, jest bardzo wiele. Jest to kwestia uwarunkowana indywidualnie, wymagająca często dodatkowej diagnostyki. PMS może się bowiem wiązać z innymi zaburzeniami hormonalnymi, które należy wykluczyć. Przy powtarzających się objawach PMS warto wykonać badania, które pozwolą na ocenę wskaźników takich jak: TSH, prolaktyna, SHBG czy DHEA-SO4.
Eksperci zalecają, aby kobiety cierpiące na PMS zmieniły swoją dietę, eliminując z niej sól, która sprzyja zatrzymywaniu wody oraz produkty przetworzone. Zalec się również unikanie kofeiny mogącej zaburzać gospodarkę hormonalną. W zależności od decyzji lekarza można zastosować doustne środki antykoncepcyjne, które wyrównają hormony, a także preparaty ziołowe – jak niepokalanek, czy dziurawiec.
CZYTAJ TEŻ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.